Kamuoyu araştırma şirketi Metropoll'un sahibi Özer Sencar, AK Parti'nin oy oranının son dönemlerde yüzde 24'e kadar gerilediğini fakat daha aşağı düşmediğini açıkladı.

"Yüzde 24'te güçlü bir direnç var" diyen Sencar, halkın zamlara alıştığını söyledi.

Halk TV'deki Perdenin Önü Arkası programında konuşan Sencar, yaptıkları son anket çalışmasının sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

EKONOMİK KRİZİN SANDIĞA YANSIMASI

Türkiye'deki ekonomik koşulların AKP'nin oy oranını düşürdüğünü fakat yüzde 24 seviyesinin altına inmediği aktardı.

Sencar, "Vatandaşlarımız zamlara alıştı. Ekonominin bu kadar olumsuz etkilerine rağmen AKP yaptığımız ölçümde 24'e kadar inmişti. Kararsızlar oransal olarak dağıtıldığında oyu yüzde 34 civarındaydı. Dolayısıyla kararsızlar dağıtılmadan, yaklaşık 6-7 aydır AKP'nin oyu yüzde 25-26-27 civarında. Bütün bunlara rağmen yüzde 24'ün altına düşmedi AKP'nin oyu" diye konuştu.

Erdoğan'ın seçmen gözünde "güçlü liderlik algısını" koruduğunu ifade eden Sencar, ekonomi bir senedir kötü gitmesine rağmen oy oranlarının daha aşağı inmediğini söyledi ve şöyle devam etti: "Ekonominin bu kadar kötü olmasına rağmen seçmen davranışını etkilememesinin en önemli sebebi güçlü liderlik faktörünün ekonomi faktörü kadar önemli olması. Yani Erdoğan'ın güçlü liderlik algısı hâlâ etkisini sürdürüyor."

Yüzde 25 civarındaki kararsızların 9 puanının 24 Haziran'da yapılan seçimde AK Parti'ye oy veren seçmen olduğunu belirten Sencar, "Bu insanlar orada duruyorlar. Muhalefet partilerinden herhangi birine gitmiyorlar. AKP'nin veya Tayyip Erdoğan'ın lehine bir olay olduğu zaman oradan birkaç puan AKP'ye dönüyor fakat sonra tekrar kararsıza geri dönüyorlar. Bu ay elimizdeki ilk verilere göre Erdoğan'ın ve AKP hükümetinin Ukrayna-Rusya arasındaki ilişkilerde arabulucu yahut uzlaştırıcı gibi bir görüntüsünün olması AKP'ye yaramış durumda. AKP şubata göre 2 puanlık bir artış göstermiş" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın "Suriyelileri geri göndermeyeceğiz" sözlerinin seçmendeki yansımasını da değerlendiren Özer Sencar; bu ifadelerin dış politikayla alakalı olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Anket sonuçlarına göre toplumun yüzde 81'i, AKP'lilerin de yüzde 84'ü Suriyelilerin geri gönderilmesini istiyor. Bu sözlerin kendi seçmenine karşı bir karşılığı yok. Tek amacı olabilir, Suriye ve Avrupalılara zorlama yapmayacağız mesajı vermek."