ÖSYM, başvuru ücretlerinin 'güvenlik' nedeniyle yüksek olduğunu belirterek, "Ücretlerin daha düşük belirlenmesi, sınavların sıhhatini ve güvenliğini ciddi anlamda olumsuz etkileyecektir" dedi.

2022 yılının ilk yarısında 1 milyar 31 milyon TL gelir elde eden ÖSYM, adayların tepkisine yol açan yüksek başvuru ücretlerinin nedenini açıkladı. Kurum, ‘sınavların sıhhati ve güvenliği için’ başvuru ücretlerinin yüksek tutulduğunu belirtti.

4 öğrenciye 11 akademisyen ders veriyor 4 öğrenciye 11 akademisyen ders veriyor

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre; ÖSYM gelirleri, CHP Milletvekili Levent Gök tarafından TBMM gündemine taşındı. Gök, ÖSYM’nin sınav ücreti gelirlerindeki artışa dikkati çekerek Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, kurumun sınav ücreti gelirleri ve kârlılık durumuna yönelik sorular yöneltti.

ÖSYM tarafından hazırlanan ve Gök’ün, “eşi görülmemiş bir pişkinlik” olarak değerlendirdiği yanıtta şu ifadeler kullanıldı:

“Başkanlığımız, adaylara sınavlarda sadece hak ettiğinin verilmesi, haksız kazanımların önüne geçilmesi için her türlü güvenlik tedbirinin alınması kapsamında büyük bir özveri ile çalışmaktadır. Ancak Türkiye genelinde büyük bir organizasyonu sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmek için ihtiyaç duyduğu finansmanı adaylardan topladığı sınav başvuru ücretleri ile sağlayan başkanlığımız sınırlı kaynaklarla bu işi yürütmektedir. Sınav başvuru ücretlerinin daha düşük belirlenmesi, sınav güvenliği, görevli sayısı, soru oluşturma ve bilişim teknolojileri kapsamında kısıtlamayı gerektirecektir ki bu durum sınavların sıhhatini ve güvenliğini ciddi anlamda olumsuz etkileyecektir.”

"şeffaf ve güvenilir bir yapıya kavuşmalı"
Gök, ÖSYM’nin düzenlediği sınavlarda defalarca güvenlik skandalı yaşandığını anımsattı. ÖSYM’nin sınav güvenliğine yönelik sorumluluğunun gereğinin ne kadar yerine getirildiğinin kamuoyunca malum olduğunu belirten Gök, “ÖSYM şeffaf ve güvenilir bir yapıya kavuşturulmadığı sürece gençlerimizin geleceği çalınmaya, yetişmiş yurttaşlarımız beyin göçüne devam edecektir” diye konuştu.

2022 yılının ilk yarısında 1 milyar TL’nin üzerinde gelir elde eden ÖSYM’nin 2017-2021 döneminde elde ettiği gelirler şöyle:

2017: 525 milyon 768 bin TL

2018: 622 milyon TL

2019: 546 milyon 26 bin TL

2020: 860 milyon 512 bin TL

2021: 767 milyon 630 bin TL

2022 (Ocak-Haziran): 1 milyar 31 milyon TL