Cemil Radun, aracına yerleştirilen patlayıcı ile öldürüldü

Gözden kaçırmayın

Rusya Ukrayna'da ele geçirdiği bölgelere vatandaşlık vermeyi planlıyor Rusya Ukrayna'da ele geçirdiği bölgelere vatandaşlık vermeyi planlıyor

Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Cemil Radun'un Hatay'da uğradığı suikastte bugün öldürüldü.

Şukur Al Ghab'ın (Gab Şahinleri Tugayı) lideri olduğu bildirilen Radun, aracına konan patlayıcı ile suikaste uğradı. Ağır yaralanan Radun hastaneye kaldırıldı ancak hayatını kaybetti.

Antakya'da Akasya Mahallesi'nin Yılmaz Sokağı'nda oturan Cemil Radun, saat 12.30 sıralarında evinden çıkarak Suriyelilere verilen özel plakadan olan 31 SAF 208 plakalı cipine bindi.

İddiaya göre Radun, kontak anahtarını çevirince, patlama meydana geldi. Patlama sırasında aracın yanında olduğu belirtilen Radun'un adı açıklanmayan oğlunun ise patlama sonrası korkudan bayıldığı ancak sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Patlamanın ardından başlatılan soruşturma devam ederken, Hatay Valiliği'nden de bir açıklama yapıldı. Valiliğin internet sitesinden yapılan açıklamada; "Yapılan ilk değerlendirmelere göre patlayıcı yerleştirme hadisesinin Suriyeli muhalif gruplar arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Konu ile ilgili olarak adli ve idari soruşturma başlatılmış olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir" denildi.


NİSAN'DA DA ARACININ ALTINA BOMBA YERLEŞTİRİLMİŞ

Hatay Valisi Ercan Topaca, "Ölen kişi Suriye uyruklu 44 yaşındaki Suriyeli Cemil Radun. Şahıs daha önce Suriye ordusunda yarbay rütbesinde çalışmış birisi. Daha sonra oradan ayrılmış Özgür Suriye Ordusuna katılmış ve yaklaşık bir yıl önce de Türkiye'ye gelmiş" dedi.

Radun'un önce Reyhanlı'da ardından da Antakya'da ikamet ettiğini kaydeden Topaca, ölen kişiye ait bir aracın altına 3 Nisan 2015 tarihinde Reyhanlı'da bomba koyulduğunu hatırlattı.

O tarihteki olaya uzman ekiplerin müdahale ettiğini kaydeden Topaca, şöyle konuştu:

"Reyhanlı'dayken buna benzer aracına bomba yerleştirildiği ihbarı gelmişti. Bomba etkisiz hale getirilmiş, şahsın ifadesine başvurmuştuk. Onun şüphelendiği kişi vardı ama tespit yapılamamıştı. Daha sonra Antakya'da ev kiralamış. Bugün saat 12.00 sıralarında aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucunda ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Oradaki yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili araştırmalarımız devam ediyor."

Topaca, Radun'un, Reyhanlı'daki olayın ardından verdiği ifadesinde, Suriye'de kendisine ait yaklaşık 2 bin kişilik Şukur El-Ğap adlı birliği olduğunu ve buna komutanlık yaptığını belirttiğini söyledi.