Osmaniye’de Bilge Apartmanı enkazında yakınlarının sağ çıkmasını bekleyen bir kişi, “İnsanlar aç, susuz, soğukta, belediye başkanı da gelemedi, biz siyaset yapmıyoruz. Hükümet yok şu anda. İnsanlar evlerine giremiyor, elektrik yok, su yok. 3-4 gündür neredesiniz? Allah belasını versin böyle sistemin" dedi.

İstanbul’dan yakınlarını enkazdan çıkartmak için geldiğini söyleyen bir başka kişi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın “Osmaniye’de çalışmalar tamamlanmak üzere” sözleriyle ilgili “Yetkili gelmedi ki buraya yetkili görsün, kimse gelmedi ki buraya, bu insanlara bir WC bile yok, bayanlar herkes yerde oturuyor" diye konuştu.

ANKA'nın haberine göre Osmaniye’de depremin yaşandığı bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. İstasyon Caddesi’nde bulunan Bilge Apartmanı’nın enkazında arama kurtarma çalışmalarını tedirginlikle izleyen bir kişi, “Anlatamayız, artık ağlayamaz olduk. Abimin karısı, kızı, biri 6 aylık biri 5 yaşında oğlu…Bilemiyorum inan ki” dedi. 

'BUNLARIN GÜNAHI YETKİLİLERE, VEBALİ GÜNAHI ONLARA, ÇEKSİNLER'

Başka bir Osmaniyeli, enkazdaki arama çalışmalarına geç başlandığını belirterek, “Erken mi başladı sence? Dört tane canımız var, bunların günahı yetkililere, vebali günahı onlara, çeksinler. İki tane torunum var, bir gelinim var bir de gelinimi annesi” dedi.

'YETKİLİ GELMEDİ Kİ BURAYA YETKİLİ GÖRSÜN'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın "Osmaniye’de çalışmalar tamamlanmak üzere" sözlerinin hatırlatılmasına karşılık bir kişi; "Yetkili gelmedi ki buraya yetkili görsün, kimse gelmedi ki buraya, bu insanlara bir WC bile yok, bayanlar herkes yerde oturuyor. Ben İstanbul’dan geliyorum, yeğenim burada peki cenazesi çıkarsa ben o cenazeyi nasıl götüreceğim İstanbul’a" diye tepki gösterdi.

'ALLAH DEVLETE ZEVAL VERMESİN' SÖZLERİNE TEPKİ

Enkaz başında bekleyenler yardımların el yordamıyla çevre köylerden, kentlerden geldiğini belirttikleri sırada bir kişi “Allah devlete zeval vermesin" dedi.

CHP'li Erdek Belediye Başkanına bıçaklı saldırı CHP'li Erdek Belediye Başkanına bıçaklı saldırı

Bunun üzerine bölgedekiler ise “Devlete niye zeval versin. Devlet hepimizin devleti” diyerek tepki gösterdi. Bir kişi, “İşi siyasete sürmeyi boş ver, sen bana cenaze arabası bulacak mısın” dedi.

'BELEDİYELER ARTIK RANTI BIRAKSINLAR. BU İNSANLAR ARTIK SAĞLAM BİNALARDA OTURSUNLAR'

Artvin’de torunlarını ve gelini için Osmaniye’ye geldiğini anlatan kişi, “Burada dişi tırnağında çalışıyor insanlar, ben asıl siyasilere diyorum. A parti, B parti, belediyelere; böyle çürük binalar yaptırmasınlar. Kader budur derseler yine biz yanarız. Japonya’da niye bir tane ölüm olmuyor? 9 küsur şiddetinde deprem oldu. Belediyeler artık rantı bıraksınlar. Bu insanlar artık sağlam binalarda otursunlar” diye konuştu. 

Enkazdaki arama kurtarmalarına çalışan ve apartmanda akrabalarının olduğunu söyleyen bir genç ise dört gündür yaşadıklarını durumu şu sözlerle özetledi:

'ALLAH BELASINI VERSİN BÖYLE SİSTEMİN'

“DEVA’nın başkanı geldi, CHP’nin başkanı geldi düşün ama Osmaniye’de hizmet yok şu anda öldü. Kimse gelmedi (devlet yetkilileri), geldiler depremin birinci günü Derya Yanık’la beraber, hiçbir şekilde müdahale olmadı. İnsanlar aç, susuz, soğukta, belediye başkanı da gelemedi, biz siyaset yapmıyoruz. Hükümet yok şu anda. İnsanlar evlerine giremiyor, elektrik yok, su yok. 3-4 gündür neredesiniz kardeşim. Rezillik diz boyu. Allah belasını versin böyle sistemin.

'EKMEĞİ ŞU AN 10 LİRAYA SATIYORLAR'

İnsanlar temizlik ihtiyaçlarını karşılayamıyor, tuvalet yok, banyo yok hiçbir şey yok. OHAL uygulandı ekmek ücretsizdi, ekmeği şu an 10 liraya satıyorlar düşün. Normalde 5 lira satılıyordu. Bu zihniyette bir ülkemiz var, hükümetimiz var.”