CHP'nin olağanüstü toplantı çağrısı üzerine CHP'li Meclis Başkanvekili Şafak Pavey'in başkanlığında toplandı.

HDP adına konuşan Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, tüm partilere çağrıda bulunarak, "Gelin bu savaş pratiğine, bu darbe pratiğine dur diyelim" dedi.

Baydemir'in konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Bu dakikaya kadar yaşınılan acıların son olması çabasında temennisinde bulunuyoruz. Parti olarak bugünden sonraki duruşumuz tek bir insanın hayatını çatışmada yitirmemesinin pratiği, aktivitesi olacaktır.

Yaptıklarımızdan değil yapmaktan imtina ettiklerimizden de mesulüz. Eğre bu meclis AKP'si CHP'si MHP'si, HDP'si ile gerçekten tek bir evladımızın tek bir kardeşimizin hayatını yitirmesini istemiyorsak irade burasıdır. Gelin her birimiz bulunduğumuz zeminde, insani, ahlaki vicdani sorumluluğumuzun gereği olarak bu savaş, bu darbe pratiğine dur diyelim.

Çatışmasızlık ortamının değerinin ne kadar değerli olduğunu buğün daha iyi idrak edebiliyoruz. Bir daha toprağa tek canın düşmeyeceği ortak iradeyi yaşama geçirmektir. Gelin neden bu şiddet tekrar başladı, tekrar başlatıldı bunu yeniden masaya yatıralım.  

Suruç'ta hayatını kaybeden de Ceylanpınar'da hayatını kaybeden de kardeşimizdir.

Bir kez daha tek başına iktidar olmak için canlar toprağa veriliyor. Rabbim şahittir ki bizim canımız askerin, polisin, gerillanın ve sivilin canına kurban olsun.

HDP olarak şiddet kimden gelirse gelsin savaş yapmanıza izin vermeyeceğiz diyelim.

Erdoğan dün Çin'e gitmeden önce bir konuşma yaptı. Bu konuşma barışa suikast girişimidir. Birlikte yaşama arzusuna suikast girişimidir. Gelin hep beraber savaşa karşı bir barış cephesinde buluşmayı başaralım."