Dünya genelinde hükümetler Covid-19 salgınıyla ilgili ilan ettikleri önlemleri gevşetirken, bilim insanları Omicron’un BA.2. alt varyantının diğerlerine oranla ne kadar bulaşıcı ve tehlikeli olduğu sorusunun yanıtını arıyor.

Omicron’a oranla daha bulaşıcı olduğuna inanılan alt varyant, İngiltere, İsveç, Hindistan aralarında olmak üzere 40‘dan fazla ülkede görüldü. Danimarka’da bu alt varyant daha baskın hale gelirken BA.2. ABD’de de giderek daha fazla görülüyor.

"Gizli Omicron" takma adıyla anılan Omicron alt varyantı BA.2. özellikle ABD’de son dönemde ciddi endişelere yol açıyor.

ABD’deki Yale Kamu Sağlığı Fakültesi’nde görevli öğretim üyesi Nathan Grubaugh, “Birçoğumuz, tıpkı Avrupa'da olduğu gibi ABD'de BA.2. alt varyantının hızla artacağını ve ülkede yeni baskın varyant olacağını varsayıyorduk.” dedi.

NEDEN GİZLİ OMİCRON DENİYOR?

Diğer Omicron alt varyantlarını geride bıraktığı hız göz önüne alındığında BA.2. daha bulaşıcı bir Covid-19 türü olarak halk arasında hızla yayılırken, beraberinde ciddi endişeleri de getiriyor.

Bilimsel olarak “B.1.1.529” kod adıyla anılan Omicron’un “BA.1.”, “BA.2.” ve “BA.3.” adlı üç alt varyantı bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü, BA.1. alt varyantının Omicron vakalarının büyük bır kısmını oluşturduğunu açıklarken, son dönemde BA.2. alt varyantının bir çok ülkede daha hızlı yayıldığı görülüyor.

Omicron'un orijinal versiyonu, özel genetik farklılıkları yüzünden sağlık görevlilerinin belirli bir PCR testi kullanarak onu Delta'dan hızla ayırt etmesine izin veren belirli özelliklere sahip.

BA.2. taşıyan bir kişinin Covid-19 testi pozitif çıkmasına rağmen, BA.2. olduğu ayrıca genetik sıralama testi yapılmadığı takdirde anlaşılamıyor.

İngiltere, BA.2. alt varyantını ocak ayı başından bu yana yakından izleyen ülkelerin başında geliyor. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı’nda görevli Doktor Meera Chand,”virüslerin doğasında evrimleşmek ve mutasyona uğramak var. Bu nedenle salgın sürdüğü müddetçe yeni varyantların ortaya çıktığını görmeye devam etmemiz beklenebilir. Sürekli genomik gözetimimiz, onları tespit etmemize ve önemli olup olmadıklarını değerlendirmemize izin veriyor.” diyerek görüşlerini özetledi.

ALT VARYANT'TAN ENDİŞE DUYMAMIZ GEREKİYOR MU?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron’u endişe verici varyant olarak değerlendirirken, BA.2. alt varyantı için özel bir tanımlama yapmadı.

DSÖ, BA.2'nin Omicron'a kıyasla daha hızlı yayıldığına dair sınırlı verilerin olduğunu açıklarken, alt varyantın insan vücudunu ne derece etkilediğinin henüz bilinmediğini aktardı. DSÖ, ülkelere bu alt varyantın daha iyi izlenmesi çağrısında bulundu.

BASKIN HALE GELDİĞİ DANİMARKA'DA DURUM NE?

Danimarka’da Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Ensititüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, BA.2. alt varyanhtıyla, BA.1. alt varyantı kıyaslandığında hastaneye yatışlarda çok büyük bir farklılık görülmüyor.

Bu araştırmada, BA.2. alt varyantının etkilerine karşı aşıların etkili olmasının beklendiği bildirildi.

Ensititü Direktörü Tyra Grove Kraus, BA.2. alt varyantının özellikle aşısızlar için daha bulaşıcı olduğuna dair göstergeler bulunduğunu, ancak aşılanmış insanları da daha büyük ölçüde enfekte edebileceğine dair bazı işaretlerin bulunduğunu vurguladı.

Danimarka Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, Omicron varyantının daha bulaşıcı ancak daha az şiddtetli olduğunu bildirdi.