Milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanan ve Sincan Cezaevi’ne gönderilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında geçtiğimiz günlerde yeni iddianame hazırlandı.

“Görevini usulsüz üstlenme” ve “İş yeri dokunulmazlığını ihlal etmek” suçlamalarının yer aldığı iddianamede Gergerlioğlu'nun 5 yıl hapis ile cezalandırılması istendi. 
 
İDDİANAME VERİLMİYOR
 
Gergerlioğlu’nun avukatı Bişar Alınak, herhangi bir gizlilik kararı olmamasına rağmen Ankara 38'inci Asliye Ceza Mahkemesi’nin iddianameyi kendilerine vermediğini aktardı. Bu durumun hukuka aykırı olduğunu söyleyen Av. Alınak, müvekkilerine ilişkin bilgi ve belge almaya yetkilerinin bulunduğunu belirtti. Alınak, "Dosyada gizlilik kararı yok. Mahkeme kendine göre bir karar almış. Mesela bu aşamada iddianamenin iade edilmesi talebi ile ilgili bir dilekçe vermemiz gerekiyor. Ama veremiyoruz. Bu yönüyle  savunma hakkımız kısıtlanıyor. Yine hukuka aykırı bir karar tesis edildi" dedi. 
 
Gergerlioğlu'nun istemesi halinde Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) şikayette bulunacaklarını kaydeden Alınak, "Düşünün bir avukat vekaletnamesi olmasına rağmen dava dosyasından belge alamıyor. Dosyaya ulaşmamız engelleniyor. Basına servis edildi ama bir avukat bu belge ve bilgileri istediğinde tarafına ibraz edilmiyor. Tam bir hukuk fiyaskosu" şeklinde tepki gösterdi
 
NE OLMUŞTU?
 
Gergerlioğlu hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla verilen 2 yıl 6 ay ceza, 17 Mart’ta Meclis Genel Kurulu’nda okunmuştu. Sonrasında milletvekilliği düşürülen Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı ihlal başvurusu sonuçlanana kadar Meclis’i terk etmeyeceğini açıklayarak, HDP grubunda "adalet" nöbeti başlatmıştı. Bir süre sonra nöbet başlattığı yerde gözaltına alınan Gergerlioğlu, daha sonra tutuklanmıştı. 

Kaynak: MA