Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçen hafta onayladığı ODTÜ’nün imar planında, üniversite yönetiminden habersiz bir değişiklik yapıldığı ortaya çıktı. 

Mert Taşçılar'ın Cumhuriyet'teki haberine göre Bakanlık plana, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ Ormanı’na ve arazisine AVM, benzinlik gibi ticari işletmelerin yanında cami bile yapabileceği “Düzenleme Ortaklık Payı” (DOP) seçeneğini koydu. Ancak üniversite yönetiminin kabul ettiği planda bu seçenek yoktu.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar da duruma tepki göstererek “Bakanlığa verdiğimiz plan önerisinde DOP uygulaması yoktu ve DOP uygulaması olmaması üzerinde ısrar etmiştik. Onaylanan planda bakanlık tarafından resen bazı değişikliklerin yapıldığı görülüyor” dedi.

ODTÜ Ormanı’ndan geçecek otoban tartışması yeni bir boyut kazandı. Bu kapsamda son olarak ODTÜ yönetiminin de onay verdiği “ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçen hafta onaylanmıştı. ODTÜ kampusu içerisinden geçecek iki farklı yol güzergâhı da bu plana eklenmişti. Ancak bakanlığın koruma amaçlı imar planında son anda değişiklik yaptığı anlaşıldı. Buna göre ODTÜ’den geçecek yollara ilişkin DOP uygulaması da plana eklendi. Yani ODTÜ öğrencilerinin ve mahallelinin tüm muhalefetine karşın yol inadını sürdüren Melih Gökçek başkanlığındaki Ankara BüyükşehirBelediyesi’ne “yolların geçtiği yerlerde belirlenen oranda inşaat hakkı” sağlanacak.

Acar: İtiraz edeceğiz DOP uygulamasıyla birlikte büyükşehir belediyesinin ODTÜ Ormanı’nda ve arazisinde “AVM, benzinlik, restoran gibi ticari işletmeler”in yanında cami yapılabilmesinin önü açılırken ODTÜ Rektörü Acar bu duruma itiraz etti.

Acar, ODTÜ’lü akademisyenlere konuyla ilgili bir bilgi notu gönderdi. Bakanlığın planda yaptığı değişikliğin doğru olmadığını belirten Acar, “Bakanlıkça yapılan değişikliklerin sonuçlarını ve olası itirazlarımızı bayram tatilinden sonraki hafta içinde üniversite kamuoyuyla paylaşacağız ve yetkili kurumlarımızda değerlendireceğiz” dedi.

Acar konunun bakanlık, belediye ve devlet yetkilileri ile görüşüldüğünü dile getirerek “Plan kararlarına itirazlarımızın olacağını, itiraz süresi içinde herhangi bir işlem yapılmaması gerektiğini özellikle ifade ettik. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili daire başkanları, üniversite ile görüşme yapılmadan bir işlem başlatmayacaklarını ifade ettiler. Süreç tamamlanmadan herhangi bir işleme onayımızın olmadığını dün Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yazı ile bildirdik” ifadelerini kullandı.