Akkuyu nükleer santrali, nükleer karşıtları tarafından protesto edildi.

Mersin'in Gülnar İlçesine bağlı Büyükeceli beldesinde yapılması planlanan Akkuyu nükleer santrali, nükleer karşıtları tarafından protesto edildi.

 

Türkiye'nin değişik illerinden gelip Büyükeceli beldesinde ana yolda toplanan aralarında CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün de bulunduğu yüzlerce nükleer karşıtları, ana yoldan yürümeye başlayarak yolu bir süre trafiğe kapattı.

 

Yaklaşık 3 kilometrelik mesafeyi yürüyerek santralin yapılacağı alanın girişine gelen kalabalık, demir kapıyı yıkmak için bir süre uğraştı. Gruptan bazı kişiler ise demir kapıdaki güvenlik kamerasını ve uyarıcı levhaları kırarken, bazı göstericiler demir kapının diğer bölümünde bulunan güvenlik güçlerine taş attılar. Atılan taşlardan biri polis memurunun başına isabet ederek yaralanmasına neden oldu. Yaralanan polis ambulansla hastaneye kaldırıldı.

 

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem sözcüsü Sabahat Arslan, yaptığı basın açıklamasında, bu günün tarihe kara leke olarak geçen, emperyalizmin bir insanlık ayıbı olan ve 500 bin kişinin ölümüne neden olan Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının yıldönümü nedeni ile ölen insanları saygıyla anmak için toplandıklarını kaydetti.

 

Arslan, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Atom bombalarının yapımında kullanılan malzemeyi üreten nükleer santrallere hayır demek için toplandık. Nükleer santraller tarih boyunca milyonlarca insanın ölmesine ve sakat yaşamasına, ekolojik dengenin bozulmasına ve hesaplanamayan milyarlarca para değerinin heba olmasına neden olmuştur. Nükleer santrallerin insanlığa verdiği ekonomik ve sosyal zararlarının korkunç boyutlarını Çernobil ve Fukuşima'da gördük. Nükleer santrallerde üretilen nükleer silahların özellikle Ortadoğu da halkların öldürülmesinde kullanılması acımasızlığının da bilincindeyiz."

Gözden kaçırmayın

NASA, radyasyonun etkisinin incelenmesi için uzaya cansız manken gönderecek NASA, radyasyonun etkisinin incelenmesi için uzaya cansız manken gönderecek

 

Grup, basın açıklamasının ardından ise nükleer santralin bulunduğu alandan ayrıldı. (Haberler.com)