Almanya’da aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı terör hücresi tarafından öldürülen 8’i Türk 10 kişi için Dortmund kentinde anıt açıldı.

Dortmund kentindeki Yabancılar Enstitüsü binası önüne dikilen anıtın açılışına Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti Çalışma, Uyum ve Sosyal İşler Bakanı Guntram Schneider, Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Şule Özkaya, Dortmund Anakent Belediye Başkanı Ullrich Sierau ile Dortmund kentinde öldürülen Mehmet Kubaşık’ın yakınları katıldı.

Bakan Schneider bir daha asla ırkçılık ve faşizmin yaşanmamasını dileyerek, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) teröristlerinin insanları öldürdüklerini, bunun sebebinin de teröristlerin ''İnsanlar arasında değerli-değersiz hayat vardır’ kavramına inanmaları olduğunu söyledi.

''Katillerin her zaman karşısındayız“ diyen Schneider, NSU cinayetlerinin davalarının görüldüğü Münih’teki mahkeme süreciyle ilgili, ''Hukuk devletine yakışmayan, hiç hoş şeyler değildi“ dedi.

Okullarda nasyonal sosyalizmin siyasi ve kültürel anlamda verdiği zararların anlatılması gerektiğini vurgulayan Schneider, bu konunun asli vazifelerden birisi olması gerektiğine işaret etti.

Dortmund kentinde çok sayıda vatandaşın da katıldığı anıt açılışına toplu halde çiçek bırakıldı.

NSU terör hücresi 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürme, banka soygunları yapma ve bomba saldırılarında bulunmakla suçlanıyor.

NSU cinayetlerinde katledilenlerin isimleri ve öldürüldükleri tarihler şöyle:

-9 Eylül 2000: Nürnberg-Enver Şimşek

-13 Haziran 2001: Nürnberg-Abdürrahim Özdoğru

-27 Haziran 2001: Hamburg-Süleyman Taşköprü

-29 Ağustos 2001: Münih-Habil Kılıç

-25 Şubat 2004: Rostock-Yunus Turgut

-9 Haziran 2005-Nürnberg-İsmail Yaşar

-15 Haziran 2005-Münih-Theodorus Boulgarides

-4 Nisan 2006: Dortmund-Mehmet Kubaşık

-6 Nisan 2006: Kassel-Halil Yozgat

-25 Nisan 2007: Heilbronn- Michele Kieswetter- Alman polis memuru