Norveç'in başkenti Oslo'da LGBTİ+ların mekanı olan London Pub ile Herr Nilsen caz kulübü ve bir başka bara ateş açan erkeğin 'radikal İslamcı' olarak bilindiğini ve saldırıyı 'radikal İslamcı terör' kategorisinde değerlendirdiklerini açıkladı.

BBC'de yer alan habere göre; polis yetkilileri, iki kişinin öldüğü 21 kişinin de yaralandığı saldırıyı düzenleyen saldırganın 2015'ten beri 'radikalize olmuş İslamcı' olarak bilindiğini ve cinayet, cinayete teşebbüs ve terör eylemleriyle suçlandığını bildirdi.

Polisin daha önceki açıklamasında da "Bunun nefret suçu olabileceğine dair nedenler var. Onur Yürüyüşü'nün hedef alınmış olup olmadığını, başka nedenlerin bulunup bulunmadığını araştırıyoruz" denildi. Norveç Başbakanı Jonas Gahr Stoere olayı "masum insanlara yönelik korkunç ve derinden sarsıcı bir saldırı" olarak nitelendirdi.

'İNSANLAR NE OLDUĞUNU ANLAMADI'

Kamu yayıncısı NRK'dan gazeteci Olav Roenneberg, "Bir adamın elinde bir çantayla geldiğini gördüm; eline bir silah aldı ve ateş etmeye başladı" dedi.

Bardaki bir görgü tanığı, uçuşan cam parçalarının kendisine isabet ettiğini söyleyerek, "Olay olduğunda London Pub'ın dış barındaydım. Bir el ateş edildiğini fark ettim ve bir cam parçası bana isabet etti. Gittikçe daha fazla ateş ediliyordu, ben de iç bara kaçtım ve mümkün olduğunca çok kişiyi yanıma almaya çalıştım" dedi.

Bir kadın Verdens Gang gazetesine silahlı saldırganın hedef aldığı kişilere dikkatlice nişan aldığını söyledi. "Olayın ciddi olduğunu anladığımda kaçtım. Yerde kanlar içinde hareketsiz yatan bir adam vardı" dedi. Başka bir tanık da gazeteye, yerde başından yaralanmış çok sayıda insan gördüğünü söyledi.

Norveç Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl olayın ülkeyi sarstığını söyledi. Mehl, "Norveç, herkesin bir Cumartesi gecesi dışarıda kendini güvende hissetmesi gereken bir güven topluluğudur" dedi.

'KUİRİZ, YOK OLMAYACAĞIZ' SLOGANIYLA YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ

Oslo'da bugün yapılacak Onur Yürüyüşü polis tavsiyesi üzerine resmi olarak iptal edildi. Ancak olay yeri yakınlarında yüzlerce kişi "Buradayız, kuiriz, yok olmayacağız" sloganlarıyla yürüdü.