Dünyanın ve ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın internet sayfasında yer alan haberde, New Yorklulardan alınan koronavirüs genomlarını analiz eden farklı araştırma gruplarının, koronavirüsün ilk teyit edildiği tarihten haftalar önce, şubat ortasında, New York bölgesinde var olduğunu ve bölgeye Asya'dan değil, Avrupa'dan gelen ziyaretçiler tarafından getirildiğini ortaya koyduğu bilgisine yer verildi.

Habere göre, Mounth Sinai Icahn Tıp Fakültesinde laboratuvar çalışmaları yapan Genetik Bilimci Harm van Bakel, ekibiyle yaptığı çalışma sonucu, Covid-19 salgını için, “Çoğunluk açıkça Avrupalı” teşhisinde bulundu.

BAŞKA BİR ÇALIŞMADA DA AYNI SONUÇ ÇIKTI

Gazetede, New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesi bünyesinde yapılan başka bir çalışmada da farklı bir grup vaka üzerinde çalışmasına rağmen çarpıcı şekilde benzer sonuçlara ulaşıldığı belirtildi.

TRT Haber’in aktardığı habere göre araştırmalarda ayrıca, virüsün belirtilenden daha önce gizlice yayıldığı, sıkı bir test programı uygulanması durumunda çok daha önceden bunun tespit edilebileceği iddia edildi.