Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ticari kredi faizlerinin yüzde 30 seviyesinden yüzde 18'e geldiğini belirtti. Nebati, "Anti-enflasyonist kredi politikalarını uygulamaya devam ediyoruz" dedi.

Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ticari kredi büyümesinin yıllık bazda yüzde 74.9 olduğunu belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı, küresel resesyona beklentilerine rağmen ekonomiyi canlı tutmak için "ihtiyatlı teşvik" politikalarına devam edeceklerini aktardı.

Nebati, paylaşımında şunları belirtti:

"Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında, büyümemizi sürdürülebilir kılmak ve istihdam artışımızı desteklemek hedefiyle üretimi artırmaya yönelik, anti-enflasyonist kredi politikalarını uygulamaya devam ediyoruz.

Bu kapsamda, işletmelerimizin enflasyonun oldukça altında, düşük maliyetle ticari kredilere ulaşmalarını sağlıyoruz. Nitekim, Temmuz sonunda ticari kredi faizleri yüzde 30 civarındayken, şimdi yüzde 18’lere gerilemiştir.

Uyguladığımız politikalar sonucunda sağlanan güçlü kredi büyümesinde, ticari kredilerin ağırlığı yüksektir. Bankacılık sektörünün kredi hacmi Ekim sonu itibarıyla yıllık yüzde 68,2 artarken, aynı dönemde ticari kredi büyümesiyse yüzde 74,9 seviyesinde gerçekleşmiştir.

DİSK Başkanı: Tüm ücretler asgari ücret oranında artırılmalı DİSK Başkanı: Tüm ücretler asgari ücret oranında artırılmalı

Ekonomimizin bel kemiği olan ve milyonlarca insanımıza istihdam sağlamaya devam eden KOBİ’lerimizin de kredilere kolay erişimini önemsiyor ve önceliklendiriyoruz. Bu yaklaşımımızın bir sonucu olarak KOBİ kredileri, tarihsel ortalamasının 3 katından daha fazla büyümüştür.

Küresel resesyon beklentilerine rağmen ekonomik canlılığımızı sürdürülebilir kılmak için ihtiyatlı teşvik politikalarını uygulamaya devam edeceğiz."