AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında Madrid'deki NATO liderler zirvesi kapsamında gerçekleştirilen ikili görüşme sona erdi.

Yaklaşık 1 saat 10 dakika süren görüşmede Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve diğer ilgili yetkililer yer alırken, Biden'ın heyetinde de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve diğer yetkililer hazır bulundu.

Biden başbaşa görüşme öncesi, Erdoğan'a Türkiye'nin Ukrayna'da mahsur alan tonlarca tahılı çıkarmak için girişimleri ve Finlandiya ile İsveç'in NATO üyeliği için attığı adımlar nedeniyle teşekkür etti.

Erdoğan ise şunları söyledi:

"Tekrar sizinle bir araya gelmekten memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. Özellikle bu NATO zirvesi gündemi itibariyle çok önemli. Bu zirvede yarın da devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimize dolu dolu dönme fırsatı bulacağız. ABD olarak NATO'nun güçlenmesine yönelik adımlarda Rusya Ukrayna sürecine de ayrı katkı verecektir. Rusya Ukrayna olayında son dönemde hububat konusunda meydana gelen olumsuz gelişmeler, akaryakıt gelişmeleri.... Bizler denge politikası ile süreci çözme gayreti içindeyiz. Temennimiz odur ki, denge politikalarıyla netice alıp, bir an önce de hububat konusunda bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım."

Basın mensupları daha sonra odadan çıkarıldı ve iki lider özel görüşmeye geçti.

2021’DE YİNE NATO ZİRVESİNDE GÖRÜŞMÜŞLERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, son olarak Ekim 2021'de İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen G20 zirvesi kapsamında ikili bir görüşme gerçekleştirmişti. İki lider bu yıl yine bir NATO Zirvesi'nde yüz yüze görüşüyor. 18.55'te başlayan görüşmenin 1 saat sürmesi beklenirken, Madrid'deki NATO zirvesine gitmek için Ankara'dan ayrılmadan önce gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Bu sabah Sayın Biden ile de bir görüşme yaptık. Bu akşam veya yarın tekrar bir araya gelme arzusunu ifade etti, biz de 'olabilir' dedik" ifadesini kullanmıştı. Beyaz Saray da, "Biden'ın NATO Zirvesi'nde Erdoğan'ı görmeyi sabırsızlıkla beklediğini" açıklamıştı.

İKİLİ GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULACAK?

Türkiye'nin dün gerçekleştirilen mutabakatın ardından Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerine onay vermesinden sonra bugün yapılacak ikili görüşmede iki ülkenin diğer kritik sorunları masaya yatıracağı bekleniyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal süreci masadaki en önemli konulardan biri.

Diğer kritik konularda ise, ABD, Türkiye'ye F-16 uçakları vermeye olumlu yaklaşırken; PKK/YPG'ye verilen desteğin kesilmesi bu görüşmenin sonunda beklenmiyor.