NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın şafak vakti başlayan Ukrayna müdalesinin ardından açıklamada bulundu.

Stoltenberg, "Rusya, Ukrayna'ya saldırdı. Bu vahşi bir savaş eylemidir. Kalbimiz, Ukrayna'nın cesur halkıyla birlikte" dedi.

NATO karargahında gerçekleşen olağanüstü toplantı sonrası açıklama yapan Stoltenberg, şöyle konuştu:

"Şehir merkezlerini hedef alan hava ve füze saldırılarıyla Avrupa'nın güvenliği için vahim bir an. Can kaybının tüm sorumluluğu Rusya'ya ait. Bu, uluslararası hukukun açıkça ihlalidir. Avrupa ve Atlantik'in güvenliği için ciddi bir tehdittir. Ortada acımasız bir savaş eylemi var. Ne yazık ki uyardığımız şey gerçekleşti, Rusya Ukrayna'ya savaş açtı ve Avrupa kıtasında barışı paramparça etti".

Stoltenberg, "Avrupa'da artık tarihe ait olduğunu düşündüğümüz ölçekte ve türde bir savaş var" ifadesini kullandı.

"NATO'NUN UKRAYNA'YA ASKER GÖNDERME PLANI YOK"

"Ukrayna'ya asker gönderme planımız yok, savaşın NATO topraklarına sıçramaması için savunma planlarımızı aktive ediyoruz. İttifakı korumak için ne gerekiyorsa yapacağız" diyen NATO Genel Sekreteri, "Kremlin'in amacı, etki alanını yeniden kurmak. Demokrasi tehdit altında. Daha güçlü bir birliğe ihtiyacımız var. Bu kasıtlı, soğukkanlı ve uzun zamandır planlanmış bir işgaldir. Rusya, tarihi yeniden yazmaya çalışmak için güç kullanıyor" sözleri ile Moskova'yı suçladı.

Stoltenberg, Rusya'nın ciddi maliyetlerle karşı karşıya olduğunun da altını çizdi. Ayrıca Stoltenberg, NATO üyesi ülkelerin liderlerine cuma günü zirvesi için çağrıda bulundu. Yarın yapılacak NATO Zirvesi için İngiltere ve Fransa liderleri de çağrıda bulunmuştu.

Kaynak: Euorews