NASA, Europe'yı incelemek için Musk'ın SpaceX'ini seçti

Sözleşme bedeli 178 milyon dolar

Dünya 24.07.2021 - 23:19 24.07.2021 - 23:19

 NASA, Jüpiter gezegeninin buz tutmuş uydusu Europe’a tasarladığı yolculuk için Elon Musk’ın SpaceX şirketini seçtiğini açıkladı.

Europe Clipper aracı, 2024 yılında Florida’daki Kennedy Uzay Üssünden Falcon Heavy füzesiyle fırlatılacak. Sözleşmenin bedeli 178 milyon dolar tutuyor.

Aracın daha önce Space Launch System (SLS) füzesiyle fırlatılması planlanmıştı, ancak NASA, projede gecikmeler ve maliyet artışıyla karşı karşıya kalmıştı.

SLS henüz faaliyete geçmediğinden, Falcon Heavy, 2018'deki ilk uçuşundan bu yana ticarî ve kamu uçuşlarında görevlendirildi.

Falcon Heavy, kalkış sırasında yaklaşık 2 bin 300 ton itiş gücü sağlıyor. Bu da yaklaşık 18 adet Boeing 747’nin toplam itiş gücüne karşılık geliyor.

Yörünge aracı, bu buzlu uydunun yaşam için uygun koşulları barındırıp barındırmadığını belirlemek için Europe çevresinde 40 ila 50 yakın uçuş yapacak. 

Yörünge aracında özellikle kamera ve yüksek çözünürlüklü görüntü ve uydunun yüzeyinin ve atmosferinin haritasını elde etmek için spektrometre ile buz tabakasının altında sıvı su bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla radar bulunacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@