HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısının ardından güvenlik gerekçesiyle sokak satıcılarına, sokak müzisyenlerine ve esnafa bazı yasaklamaların getirildiğini, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadınlara müdahale edilmesine tepki gösterdi. Alçı, “İstiklal Caddesi’ni geri verin, kadınlardan da bu kadar korkmayın!” yorumunu yaptı.

Alçı yazısında, "Güvenliği sağlamanın tek yolu hayatı askıya almak mıdır? Terörün amaçladığı tam da bu değil mi? Yani korkutmak, caydırmak, hayatın güzelliklerinden koparmak… Hani biz yılmayacak, korkmayacak, caymayacaktık? Bu uygulamalar güvenlik-özgürlük dengesinde terazide bütün ağırlığı tamamen ilkinden yana koymak demek oluyor. Yapmayın. İstiklal’i geri verin. İstanbul’un kalbini hayattan koparmayın…" düşüncesini dile getirdi. 

Alçı şu ifadeleri kullandı:

"İstiklal’de hayata geçirilen yasaklar yetmezmiş gibi Cuma günü bunların üzerine bir de ‘Kadına karşı şiddete farkındalık günü’ nedeniyle yapılmak istenen protesto gösterilerini engellemek için çok büyük bir güvenlik ablukası vardı.

Saat 15’ten itibaren Taksim ve Şişhane metro durakları kapatıldı, caddeye çıkan tüm yan yollara bariyerler kondu, araç trafiği kesildi. Ben 10 dakika geciksem eve girmem epey zorlaşacaktı çünkü bize giden yoldan geçiş yasaktı. Sonra marketten bir şey almam gerekti ve bari Tophane’ye doğru ineyim dedim. Gördüğüm manzara içler acısıydı. Boğazkesen’de trafik tam bir felç, Defterdar Yokuşu aşağıdan bariyerlerle kesilmiş, İstiklal’e çıkan yan yollar da öyle ve yüzlerce insan perişan bir halde sokaklara dökülmüştü. Hele turistler…

Sudan çıkmış balık gibi ellerinde haritalar kapalı yolların alternatifini araştırıyorlardı ama nafile… Her baktıkları çıkış kapalıydı... Servisle evlerine dönmeye çalışan öğrenciler de mahvoldu. İstiklal çevresine tüm çıkışlar tutulduğu için çocuklar yollarda kaldılar, yürüyerek evlerine ulaşmaya çalıştılar. Tam bir perişanlık yaşandı kısacası. Ve bu yasak nedeniyle kadına karşı şiddete dikkat çekmek için yürümek isteyen birçok kadın gözaltına alındı, engellendi… İçlerinde terör örgütleri ile bağlantılı olanlar ya da ortalığı karıştırmak için gelenler varsa elbette ayıklanmalı, güvenlik birimleri her türlü önlemi bu noktada almalı ama böyle toptan yasaklamak tam da kadına karşı şiddetle mücadele gününde kadına eziyet ve şiddetten başka bir şey değil. Gerekirse yürüyüşe katılmak isteyen herkesi güvenlik kontrolünden geçirin ama bırakın yürüsünler, seslerini duyursunlar. Kadınlardan bu kadar korkmayın!"