HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, geçtiğimiz hafta "Osman Kavala ve Hakan Altınay'a zulmeden, rakiplerine siyasi yasak getiren bir siyasi tarafta bulunamam" demiş ve açıklamaları yankı uyandırmıştı.

Gazeteci Nagehan Alçı, “Sosyal medyada bana saldıranlar, ben zamanında ‘Kürdistan yollarındayım. Fonda Ahmet Kaya’ diye twitt attığım için ceza almamı istiyor. Böyle faşizan bir kafa var karşımızda” dedi.

Alçı’nın sözlerinin ardından sosyal medya üzerinden eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Şu yalaka tayfasından daha fazla Erdoğan'a saldıran kimseyi bulamayacaksınız" sözleri dolaşıma sokuldu. Alçı ise bu ifadelere sert tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyareti: Hangi konular gündeme geldi, HDP nasıl tavır alacak? Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyareti: Hangi konular gündeme geldi, HDP nasıl tavır alacak?

“HEM BANA HEM DE DOLAYLI OLARAK DEMİRTAŞ’A KARŞI ÇİRKİN BİR OPERASYONDU”

’a konuşan Alçı, sosyal medyada Selahattin Demirtaş’ın 2015-2016 yıllarında yaptığı bir konuşmanın sanki kendisi için yapılmış gibi gösterilmesini, “Türkiye’de faşizmin hem bana hem de dolaylı olarak Selahattin Demirtaş’a karşı çirkin bir operasyonuydu o” şeklinde yorumladı.

Bunu sosyal medyaya yayan ana hesaplara tek tek baktığını anlatan Alçı, “Diğer mesajları incelendiğinde bunlar Kürt halkının düşmanı profiller ve bir de hem Selahattin Demirtaş’ın hem de Abdullah Öcalan’ın her zaman nefretle andığı Fetullahçılar. Her iki grubun da bana karşı öfkesi var çünkü ben hem Ergenekon çetesiyle hem de özelikle 2013-17 arası polis ve asker üniformalı Fetullahçı çeteyle çok sert mücadele ettim. Zaten bu iki zehirli grup çözüm sürecini sabote eden ana iki gruptu. Çözüm sürecinin çökmesi Türkiye Kürtlerini 20 sene geriye götürdü. Kürtlere büyük zarar verdi. Ben çözüm sürecinin her zaman çok büyük destekçisi olduğum için de bu Kürt-düşmanı faşist kitleler benden nefret ediyor. Sosyal medyada bana saldıranlar, ben zamanında ‘Kürdistan yollarındayım. Fonda Ahmet Kaya’ diye twitt attığım için ceza almamı istiyor. Böyle faşizan bir kafa var karşımızda” ifadelerini kullandı.

Alçı, ‘Kürdistan’ ismi kullanılarak twitt atmasının neden infiale yol açtığına dair soruya ise, “Çünkü hem Cumhur İttifakı hem Millet İttifakı cephesinde Kürt kimliğine düşman olan, Kürt halkına Fransız sömürgecilerin Cezayirlilere baktığı gibi zalimce yaklaşan geniş bir kesim var. Maalesef her iki cephe içinde de Kürtlere karşı bu sömürgeci bakış açısı var. Ben bu kolonyalist zihniyete karşı çıktığım için benden nefret ediyorlar. Kürdistan Bölgesel Yönetimi diye bir gerçeği reddediyorlar. Kürdistan kelimesi bile onları delirtiyor. Kürt sanatçı Ahmet Kaya’yı çatallar bıçaklar atarak linç eden ve ülkeden kovan kafa bu. Kürt olduğu için mahvettiler Ahmet Kaya’yı. Bana saldıranlar Selahattin Demirtaş için ‘terörist’ diyenlerdir” yanıtını verdi.

Alçı, “Selahattin Demirtaş ve tüm Kürt siyaset elitinin de bunun bilincinde olduğunu düşünüyorum” diye ekledi.