Musul’a 50 km uzaklıkta bulunan Şengal’deki Ezidilerin durumu ne olacak?

Ezidilerin nüfusunun büyük çoğunluğu Musul’a 50 km uzaklıktaki Şengal’de yaşıyor

Dünya 17.10.2016 - 17:19 17.10.2016 - 17:19
Musul’un IŞİD işgalinden kurtarılması için hazırlıkları yapılan operasyon Peşmerge, Irak Ordusu ve koalisyon güçlerinin ortaklığıyla başladı.

Musul operasyonu ve Ezidilerin durumunu, yıllarca bölgede görev yapan ve “Fermanlara Direnen Halk Ezidiler” kitabının yazarı gazeteci Mazlum Özdemir, Gazete Karınca’ya değerlendirdi.

Gazeteci Özdemir, Ezidilerin Şengal’in IŞİD’den kurtarılmasının ardından tekrar bölgeye geldiğini ve nüfusun büyük bir çoğunluğunun Musul’a 50 km uzaklıkta bulunan Şengal’de kendi savunma birliklerini oluşturduklarını söyledi.

Musul’da IŞİD’in esir aldığı Ezidilerin bulunduğunu ve Ezidilerin bölgenin yerel güçlerinden birisi olduğunu belirten Özdemir, bu nedenle Ezidilerin savunma güçlerinin de Musul operasyonunda yer alma hakkının olduğunu ifade etti.

‘YASAL STATÜ İLE KATILMALILAR’

Ezidilerin savunma güçleri YBŞ ve YJŞ’nin operasyona yasal bir statü ile katılmak istediklerini belirten Özdemir, “Ezidiler tarihte de savaşlara kendi özgünlükleri ile katıldılar. Başka güçlerin altında katıldıkları savaşlarda tarih boyunca sorunlarla karşı karşıya geldiler. O yüzden bu talebi dillendiriyorlar -ki tarih de yasal statü ile katılmaları gerektiğini gösteriyor” dedi.

‘ŞENGAL’İN STATÜSÜNÜN BELİRLENMESİ AÇISINDAN DA ÖNEMLİ’

Özdemir şunları dile getirdi: “Ezidiler bu operasyona resmi statü ile katılmazlarsa Şengal’daki varlıklarını tekrar garanti alamazlar. Tekrardan bir baskı ve katliam tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler. Ezidilerin resmi statü ile kendi cephelerinden operasyonda yer alması Musul ve Şengal’in statüsü tartışmalarında masada oturması ile eşdeğer. Şengal’in IŞİD tarafından işgali sırasında Ezidilerin Peşmerge’ye karşı bir kırılmaları oldu. Tekrar aynı şeyleri yaşamak istemiyorlar. Şu an hem KDP’nin hem Türkiye’nin istediği Şengal’in statüsüz kalması. Ama Ezidiler Şengal’in statüsünün netleşmesini istiyorlar.”

‘YEREL GÜÇLERİN ALANDA OLMASI SİVİL KAYIPLARI EN AZA İNDİRİR’

Musul operasyonunda sivil kayıpların yaşanmasının önüne geçilmesinde de yerel güçlerin sahada olmasının önemli olacağını savunan Özdemir, “Bölgeyi iyi tanıyan Peşmerge ve YBŞ güçlerinin Musul’a girmesi sivil kaybını en aza indirir. Çünkü bu güçler alanı biliyorlar” dedi.

‘TÜRK ASKERİNİN DAHİL OLMASI ÇATIŞMALARI BERABERİNDE GETİREBİLİR’

Türkiye’nin operasyona katılmadaki ısrarına da değinen Özdemir bu konuda ise şunları dile getirdi:

“Türkiye’nin eğittiği güçler operasyonda. Bu yüzden Türk askerinin girmemesinin her hangi bir garantisi yok. Ama KDP dışındaki hiçbir güç bu duruma razı değil. Bu da beraberinde çatışmaları getirir. Bu da alandaki güçleri zorlar. Belirleyici olan önümüzdeki günlerde sahadaki güçlerin açıklamaları olacak. Türkiye yayılmacı politikalarla birlikte Musul’un statüsünün belirlenmesinde de söz hakkı söz sahibi olmak istiyor. Ama bu artık mümkün görünmüyor.”

NE OLMUŞTU?

Nüfusunun büyük çoğunluğu Musul’a 50 km uzaklıktaki Şengal’de yaşayan Ezidilerin savunma güçleri YBŞ’den (Yekîniyên Berxwerdana Şengal-Şengal Direniş Birlikleri) önemli açıklamalar gelmişti.

YBŞ/YJŞ Komutanlığı, Musul operasyonuna ilişkin “Merkezi hükümetin tavrını net olarak ortaya koymasını ve bizi resmi olarak davet etmesini bekliyoruz” açıklaması yapmıştı. Ancak operasyon başlamasına rağmen merkezi hükümetten bir yanıt gelmedi.

Yorumlar

Patreon Destek Olma

Online Otobüs Bileti Al