Irak İnsan Hakları Gözlemevi, 17 Ekim 2016’da başlayan IŞİD'e karşı Musul operasyonunda şu ana kadar 3.846 sivilin öldüğünü, 10 binden fazla evin yıkıldığını açıkladı.

Merkezi Bağdat'ta bulunan Irak İnsan Hakları Gözlemevi (IOHR) Musul'dan kaçanlarla görüşerek hazırladığı raporu internet sayfasında yayınladı.

'ON BİNLERCE KİŞİ EVİNİ TERK ETTİ'

Raporda, özellikle kentin batısında 19 Şubat'ta yeniden başlayan operasyonda binlerce sivilin öldürüldüğü ifade edildi.

IOHR yetkililerinin Musul'dan kaçan kişilerle görüşerek hazırladığı rapora göre, IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerdeki çatışmalar ve sivil yerleşim yerlerinin bombardımanlardan etkilenmesi nedeniyle on binlerce kişi evini terk etti.

'ÇOK SAYIDA SİVİLİN CESEDİ ENKAZ ALTINDA'

Musul'dan kaçanların görüşüne de yer verilen raporda, çok sayıda sivilin cesedinin enkaz altında olduğu belirtildi.

Bir Musul sakini, "Bizim yaşadığımız bölgede sadece birkaç IŞİD'li vardı. Buna rağmen, kime ait olduğunu bilmediğimiz uçaklar, yerleşim bölgelerini bombaladı. Bu sırada üzerimize yıkılan evde 5 aile yaşıyorduk" dedi.

Bir diğer Musullu ise "Örgüt, 8 aileyi bir evde rehin aldı. Örgüt üyeleri evin çatısına çıkarak, Irak ordusuyla çatışmaya başladı" şeklinde konuştu.

BOMBALAMADA 200'DEN FAZLA SİVİL ÖLMÜŞTÜ

IŞİD'in 2014 yılında işgal ettiği Musul kentinin kurtarılması için başlatılan operasyon 5 aydır sürüyor. Kürt yönetimine bağlı peşmerge güçleriyle Irak ordusunun karadan katıldığı operasyona, koalisyon güçleri de havadan destek veriyor.

Geçtiğimiz günlerde Musul'da düzenlenen hava saldırısı sırasında 200'den fazla sivilin öldüğü bildirilmişti.

(Kaynak: Sputnik)