Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TSK'nin Kuzey Suriye'ye düzenlediği askeri harekata ilişkin yaptığı açıklama sonrasında ölüm tehditleri aldığını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı da, Akıncı'ya yönelik ölüm tehdidi ve hakaret içeren mesajlar gönderenlerin isimlerinin yer aldığı bir listeyi Polis Genel Müdürlüğü'ne teslim etti.

ÖLÜM TEHDİDİNDE BULUNANLARIN KİMLİKLERİ SAPTANDI

Ölüm tehdididne ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, "Birkaç gün önce yaptığım açıklamalarla belirttiğim görüş ve düşüncelerim karşısında fikir yerine küfretmeyi seçen ve bunu ölüm tehditlerine kadar vardıranlar olmuştur. Bu kişiler saptanarak Başsavcılık ve Polis Genel Müdürlüğü’ne iletilmiştir. Bundan sonrası hukuki süreç çerçevesinde ilerleyecektir" dedi.

Mustafa Akıncı '1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır' demişti.

Bu topraklarda fikirlerin özgürce ifade edilebilmesi hiçbir zaman taviz vermeyeceğini belirten KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ifade özgürlüğünün temel ilkelerdenn biri olmaya devam edeceğini söyledi:

"Küfür ve tehdide yönelenlere karşı aynı üslubu kullanmamız ise asla düşünülmemelidir. Bana güven duyan ve ilk andan itibaren dayanışmasını gösteren herkese bir kez daha teşekkür ederim. Bu vesileyle, yaşananlar bizleri ne kadar rencide ediyor olsa da yazı ve söylemlerimizde, hepimizin düzeyli üslubunu korumasının önemini bir kez daha hatırlatmak isterim."