Tüm hazırlıkları tamamlandıktan sonra Tunceli Valiliği tarafından “güvenlik” gerekçesi ile yasaklanan 17’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri tarafından protesto edilmişti. Ancak yasağa rağmen Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) öncülüğünde Dersim merkez ve ilçelerinde müzik dinletisi, sokakta tiyatro gösterimi ve halk toplantıları ile gerçekleştiriliyor. 

Önceki yıllara kıyasladığında Dersim Belediyesi tarafından düzenlenen festival belediyeye atanan kayyumdan bağımsız, “Festival halkındır halkın kalacak. OHAL ve barajlara hayır” temasıyla yapılması planlanan festival OHAL yasağına takılmasından dolayı merkezi bir tema ve program olmadan birbirinden bağımsız gruplarca düzenleniyor. 

dihaber'de yer alan habere göre, Ovacık’ta Munzur Nehri kenarında kurulan kampta kalan yurttaşlar burada Grup Munzur üyelerinin seslendirdiği parçalar ile halaylar çekti. Hozat ve Mazgirt ilçelerinde ise kahvehanelerde düzenlenen halk buluşmasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Erdal Ataş katıldı.

Ataş, yaptığı konuşmada, mücadelelerinin yasakçı zihniyeti zayıflattığı, mücadelelerini büyütmeleri gerektiğini söyledi. Ataş, yasakçı zihniyetin yıkılmasının an meselesi olduğunu vurguladı. 

Festival tarihine epey gün kalmışken Seyit Rıza Meydanı önündeki caddede kurulan birçok stant kent merkezine festival havasını katmıştı. Yine sokak müzisyenlerinin çeşitli yerlerde yaptıkları müzik dinletisi ve tiyatro gösterileri de ilgi görüyor. Tiyatro oyunlarında iktidarın medya üzerindeki baskısı ve havuz medyasının yaptığı manipülasyonlar işleniyor.