CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Samsun'da seçim manifestosunu açıkladı.

Hukuk, eğitim, demokrasi ve ekonomide yenilikler yapacağını söyleyen İnce, “İlk adım OHAL'in kaldırılması olacak. Yetkin ve kararsız yargıçların seçilmişleri denetlemesi sağlanacaktır. Önünü iliklemeyen hakim ve savcılar görev yapacaktır. HSYK yeniden yapılandırılacak. Adalet Bakanı ve yardımcısı HSYK'da görev almayacak. Hak arama özgürlüğünü güvence altına alacak düzenleme yapılacak. Telefon dinlemeleri başta olmak üzere hukuksuz uygulamalara son verilecek” dedi.

İnce'nin konuşmasından satır başları:

‘YAŞAMA SEVİNCİMİZİ YİTİRME NOKTASINA GELDİK’

Orta Doğu batağına dibine kadar saplandık. Ülkemiz kontrolden çıkmış bir göç politikası nedeniyle bir göçmen sorunuyla karşı karşıya bırakılmıştır. Türkiye herkesle kavga eden bir ülke haline gelmiştir. Dini her şeye alet eden bir grubun tahakkümü altındayız. Düşünce hürriyeti rafa kaldırılmış. Tek adam gibi düşünmeyen herkes hain, terörist ilan edildi.

Karanlık bir tablo, iç karartıcı bir ülke ve bunalmış bir millet var. Yaşama sevincimizi yitirme noktasına geldik. Görülmemiş bir aymazlıkla her şeyi istiyorlar. Kendilerine ve yandaşlarına rant için şehirlerimizi yok ediyorlar. Halkın nefes alabileceği yeşil alanları talan ediyorlar. Erdemmiş gibi şehirleri yaşanamaz noktaya getirdiklerini itiraf ediyorlar.

‘SÜREKLİ BİR İKTİDAR PEŞİNDELER’

Yaptıklarının hesabını vermeyecekleri sürekli bir iktidar peşindeler. Her türlü politika gerçeklikten uzaklaştı. Başka ekonomi olmak üzere rakamlara baktığımızda gerçekleri görmekteyiz. Vicdansız ve gücün altına girmiş bir din anlayışı Müslümanlıkla bağdaşamaz. Haklının başının eğik olduğu bir ülke.

Partili olmak ve biat etmek her şey için şart haline getirildi. Devletin bütün kurumları tek adamın kurumları haline getirildi. Devlet ayaküstü politikalarla idare edilir oldu. Her kademedeki görevle hesap verme yerine 'kandırıldık' demeyi adet edindi.

Cumhuriyet değerleri ve milletin kayıtsız şartsız egemenliği üzerinde yükselen 5 sütun üzerinde yeniden tesis edeceğiz:

-Hukuk sütunu

-Demokrasi sutünu

-Ekonomi sutünu

-Dış Politika sutünu

-Eğitim sutünu

Hukuk: İlk adım OHAL'in kaldırılması olacak. Yetkin ve kararsız yargıçların seçilmişleri denetlemesi sağlanacaktır. Önünü iliklemeyen hakim ve savcılar görev yapacaktır. HSYK yeniden yapılandırılacak. Adalet Bakanı ve yardımcısı HSYK'da görev almayacak. Hak arama özgürlüğünü güvence altına alacak düzenleme yapılacak. Telefon dinlemeleri başta olmak üzere hukuksuz uygulamalara son verilecek.

Demokrasi: Güçlü bir parlamenter rejim olacak. Sivil toplum ön plana çıkacaktır. Yerel yönetimler güçlendirilecek. Medya, siyasetin güç devşirme aracı olmaktan çıkarılacak. FETÖ, IŞİD, PKK... terör örgütleriyle mücadele edilecek. Kamu yöneticilerinin seçilmesinde liyakat ve ehliyet ilk madde olacak.

Ekonomi: Zenginin daha zengin fakiri daha fakir yapan politikalara son vereceğiz. Üretime dayalı gelirin hakça bölüşüldüğü bir düzene geçilecek. Yaratıcılık ve girişimcilik teşvik edilecek. Merkez Bankası para politikasını bağımsız bir şekilde uygulayacak. Finansal yatırımların güvenliği esastır. Dış yatırımcılar olmak üzere şart olan güvenilir yatırım ortamı olacak.

Kaynaklar israf değil üretim ekonomisine yönlendirilecek. Orta gelir tuzağından kurtarılacak. 3.5 yıl içinde en az 5 dünya markası yaratacağız. İşsizlik oranları 5 yıl içinde yüzde 5' e düşürülecek. Bilişim merkezleri oluşturulacak.

Bilişim alanında hizmet ihraç eden bir ülke haline gelecek. İhracatımız 2 katına çıkarılacak. Bölgesel gelişmişlik farklarını azaltacak politikalar uygulanacak. Türkiye'yi lojistik üs haline getireceği. İthal kömüre dayalı termik santral yapımına sınır getirilecek.

Demiryolu ve otoyollar projesini Samsun-Mersin otoyolu projesi başlatacaktır.

Dış Politika: Uluslararası politikada vazgeçilmez ilkemiz yeniden "Yurtta barış, dünyada barış" olacaktır. Bütün dünya ülkeleriyle sağlıklı bir ilişki kurulacaktır. Batı ülkeleri ve AB ile ilişkimizi ulusal çıkarlarımız doğrultusunda geliştireceğiz. AB, ile ilişkimizi geliştireceğiz. Kıbrıs'ta adil bir çözüme ulaşmak hedefimizdir.

5 milyona yaklaşan göç sorunu insani bir şekilde çözülecektir.

CUMHURİYET BURSU

Yüksek öğretimde idari reform yapılacak. Üniversitelerin bölünmesi engellenecek. Yurt sorunu çözülecek. Gençlik bursu ve Cumhuriyet bursu verilecek. Her sene 10 bin üniversite muzunu dünyanın en iyi okullarına gönderilecek. Yurda döndüklerinde üniversitelerde, sanayide etkin rol oynayacaklar.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK

İkili eğitim tümüyle kaldırılacak. Tam gün eğitime geçilecek. Proje okul uygulaması kaldırılacak. Hiçbir sınavda giriş ücreti alınmayacak. Öğretmenliğin statüsünü güçlendireceğiz. Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılacak.

SAĞLIK

Kaliteli ve herkesin erişeceği sağlık sistemi oluşturmak hedefimizdir. 18 yaşına kadar herkes bütün sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak.

ÇEVRE

Gelecek nesillerin haklarını da gözeten politikalar geliştirecek. Şehirleşmede ulaştırmada enerji politikalarda çevrenin korunması öncelikli hedefimiz olacak. Yerel yönetimlerin sorumluluklarını artıracağız. Halkın karar alma süreçlerine katılımı sağlanacaktır. Tarım... Çiftçinin ezilmesine izin verilmeyecek. Türkiye'yi Avrupa'nın organik tarım merkezi yapacağız. Çitçiye mazotu 3 liradan vereceğiz. Şeker fabrikalarını özelleştirme kararını iptal edeceğiz.

ÇALIŞMA HAYATI

Çalışanların örgütlenmesi sağlanacak. Herkes iş ana hedefimizdir. Asgari ücret 2200 TL olacak, aile sigortası olacak. Kadınların siyasi yaşama katılmaları ve üst makamlara gelmesi sağlanacak. Kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadele edilecek.

KÜLTÜR VE SANAT

Özgür düşünceyi teşvik edeceğiz. Toplumun sanat etkinliklerine sağlanacak. Sanatçıların örgütlenmesi sağlanacak.

SPOR

Sporun siyasallaşması engellenecek. Bütün spor dalları özendirilecek. Passolig kaldırılacak.

TURİZM

Gelir, 60 milyar dolara çıkarılacak. Tanıtım, kamu ve özel sektör ortaklığında kurulan etkin bir kurum tarafından yönetilecek. Van Gölü Çevresi, Kapadokya çevresi turizm projeleri başlatılacak.

Bir diğer görevimiz birbirlerine düşmanlaştırılan insanlarını barıştırmaktır. Yolumuzu aydınlatan ışık, milletimizin gücüdür. Onarım politikalarımızı uygulamaya başlayacağız. Büyük milletimizin her ferdini bu bildirgeye ortak olmaya davet edeceğiz. Birlikte büyüyeceğiz, halkça bölüşeceğiz.