Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları başkent Moskova'da protesto edildi.

Polis izinsiz gösterileri engellemek için protestocuların toplanmayı planladığı Puşkin Meydanı'nı metal bariyerlerle çevirdi.

Protestocular ellerinde Ukrayna bayrağının renklerini temsil eden mavi-sarı renkli çiçekler taşıyarak eylemin düzenleneceği meydanın yakınlarında toplanmaya başladı.

Protestoculardan bazılarının üzerinde "savaşa hayır" yazılı pankartlar taşıdığı görüldü.

Dün akşamdan bu yana sosyal medyadan yapılan paylaşımlarda halkın başkentte ve ülkenin ikinci büyük kenti olan St Petersburg'da saldırıları protesto etmek üzere toplanılması çağrısı yapılıyordu.

Ancak İçişleri Bakanlığı toplantının izinsiz olduğunu ve polisin kamu düzenini sağlamak için gerekli bütün önlemleri alacağını bildirdi.

POLİS PROTESTO ÇAĞRISI YAPANLARI GÖZALTINA ALDI

Moskova'da yaşayan aktivist Marina Litvinovitch sosyal medya hesabından "Evimden çıkarken gözaltına alındım" şeklinde bir mesaj paylaştı.

Reuters haber ajansı bilginin doğrulandığını duyurdu. Litvinovich Perşembe akşamı Rusya'nın çeşitli kentlerinde protest için toplanılması çağrısında bulunmuştu.

İngiliz The Daily Telegraph gazetesi de 48 yaşındaki iç mimar Mikhail Leipunsky'nin Puşkin Meydanı'na savaş karşıtı poster açması üzerine dakikalar içinde tutuklandığını bildirdi.

Gazetenin Moskova muhabiri Leipunsky'nin "Bu benim tek protesto şeklim. Bu insanlar beni temsil etmiyor ve benim adıma karar veriyor. Bu bana kendimi çok çaresiz hissettiriyor" dediğini aktardı.

Gazete genel olarak Moskova sokaklarında halkın komşu ülke Ukrayna ile bir çatışma ve savaş yapılması için hevesli olmadığını ancak Rus siyasi muhalif Alexey Navalny'nin düzenlediği protestolardan sonra hapse atılması sürecinde muhalefeti bastırılmasının protesto isteğini söndürdüğü yorumunu yaptı.

Halen cezaevinde olan Navalny Rusya'nın Ukrayna'da savaşa girmesine karşı olduğunu belirtmişti.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel bugün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile düzenledikleri ortak basın toplantısında Rus halkının savaş istediğine inanmadıklarını ısrarla vurgulamıştı.