Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, BDDK’nin TL kredi kısıtlamasının, bankacılık sektörünün kredi kalitesine zarar vereceği uyarısında bulundu.

Moody’s, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) döviz varlığı olan şirketlerin ticari kredi kullanımına getirdiği sınırlamanın, bankacılık sektörünün kredi notu için negatif bir durum oluşturduğunu belirtti.

Moody’s raporunda, geçen ay yapılan düzenlemenin bankaların kredi kalitesine zarar vereceği ve yatırımcı güvenini düşüreceği değerlendirmesine yer verildi.

Şirketlerin refinansman (borcun başka bir borçla kapatılması) riskinin arttığına işaret edilen raporda, bankacılık sektörünün varlık kalitesinde baskıya yol açabileceği ifade edildi.

"Yetkililer kur üzerindeki baskıyı hafifletmek için çeşitli önlemleri devreye alıyor ancak bu önlemlerin etkileri azalıyor ve TL’deki değer kaybının temel nedeni olan ‘ortodoks olmayan politikalara’ yanıt vermiyor" denilen raporda, ayrıca BDDK düzenlemesi sonrası şirketlerin döviz varlığının azalmasının, firmaların kurdaki değer kaybına olan direncini azaltabileceği uyarısı yapıldı.