Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin iktidar tarafından tartışmaya açılmasına ilişkin endişelerini dile getiren bir açıklama yaptıkları için gözaltına alındıktan sonra tepkilerin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan emekli amirallere, il dışına çıkmamaları için elektronik kelepçe takılmaya başlandı.

İlk kelepçelenen Atilla Kezek oldu.

Montrö Sözleşmesi ve Tuğamiral Mehmet Sarı'nın “sarık ve cübbeli” fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine açıklama yapan 104 emekli amiralden 14'ü hakkında ‘Suç işlemek için anlaşma'dan soruşturma başlatılmış, 10'u evleri basılarak gözaltına alındıktan sonra 6 gün emniyette tutulmasının ardından, ifadeleri alınan toplam 14 emekli amiral adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

AMİRALLERE ELEKTRONİK KELEPÇE TAKILDI

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre Deniz Kuvvetleri Komutanlığı eski Kurmay Başkanı emekli Koramiral Atilla Kezek'e dün Ankara'da elektronik kelepçe takıldı. Antalya'da bulunan emekli amiral Turgay Erdağ'a da kelepçe takılacağı telefonla bildirildi.

AVUKAT EROL: AĞIRLARINA GİDİYOR, HEPSİ ÜZGÜN VE ŞAŞKIN

Amirallerin avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol “Bu insanlar Ergenekon ve Balyoz soruşturmaları döneminde koşa koşa adliyeye gitti. Yıllarını devlet hizmetine vermiş, belli yaşın üzerindeki emekli amirallerin elektronik kelepçe takılması ağırlarına gidiyor. Hepsi bu kararın şaşkınlığı ve üzüntüsünü yaşıyor” dedi.