Charlie Hebdo’dan tepki çeken karikatür Charlie Hebdo’dan tepki çeken karikatür

Cezası kesinleşmeden tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, kendisini hedef gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya twitterden yanıt vererek, “Seninle hesaplaşacağız" diye belirtti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekrem İmamoğlu'na verilen hapis cezasında kendisine yönelik eleştirilere yanıt verdiği sırada, sözü görevden alarak yerine kayyım atadığı Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı'nın durumuna getirdi.

Mızraklı'nın daha göreve başlamasıyla dönemin Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun görevden alınması için İçişleri Bakanlığına başvurduğuna değinmeyen Soylu, Mızraklı'nın hakkında henüz bir mahkeme kararı olmadan sadece hakkında bir soruşturma yürütülmesi nedeniyle görevden alınmasını da çarpıttı. Görevden alınmasından sonra hakkında verilen 9 yıllık hapis cezası kesinleşmeyen ve dosyası Yargıtay tarafından bozulmasına rağmen Soylu, Mızraklı hakkında hüküm kurarak, "PKK üyesi olduğu için hapiste" iddiasında bulundu. 

Anayasanın, “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz” maddesinin yer aldığı Anayasa'yı havaya kaldıran Soylu, cezası kesinleşmeyen Mızraklı’ya yönelik, "PKK’nın üyesi olduğu için hapiste yatan" ifadesini kullandı.

Yargıtay tarafından cezası eksik inceleme nedeniyle bozulan ve daha hakkında yürütülen soruşturma aşamasında Soylu tarafından görevden alınarak yerine kayyım atanan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, twitter hesabından Soylu'ya yanıt verdi. Mızraklı, yaptığı paylaşımda, "Bugün beni anmışsın. İleride daha çok anacaksın. Hakkımdaki bütün soruşturmalar takipsizlikle sonuçlandı. Siyasi rehine olduğum dosyayı da Yargıtay bozdu. İçişleri Bakanı; adımı sakın unutma! Seninle yargı önünde hesaplaşacağız..." sözleriyle cevap verdi.

Kaynak: MA