Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Ağrı 4’üncü Olağan İl Kongresi’ne katıldı. HDP milletvekilleri Abdullah Koç, Dilan Dirayet Taşdemir ve HDP eski milletvekili Sırrı Sakık, Sema Yüce’nin annesi Zennure Yüce’nin yanı sıra birçok yurttaşın katıldığı kongrede konuşan Sancar, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

'ÇÖZÜMÜ BİZ GETİRECEĞİZ'

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, İktidarın yürüttüğü politikalar nedeniyle Ağrı'da hayvancılığın ve tarımın bitme noktasına geldiğini belirten Sancar, “Şeker pancarını özelleştirerek, kotalarla bitirme noktasına getirdiler. Hayvancılık güvenlik politikaları başta olmak üzere çeşitli yöntemlerle sona erdirilmiş durumda. Geriye ne kalıyor?  Agiri halkı geçimini ne ile sağlayacak? Agiri yoksulluğa mahkum ediliyor. Agiri cezalandırılıyor. Agiri, Colemerg, Şırnex, Wan gibi diğer şehirlerimiz gibi Kürt sorununda inkarcı asimilasyoncu sömürü politikalar nedeniyle yoksullaştırılıyor, yoksunlaştırılıyor. Biz bunun farkındayız. Çözümün de ne olduğunu biliyoruz, çözümü de bizler getireceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi. 

'HALKIN İRADESİNİ GASP ETTİLER'

Sancar şöyle devam etti: "Agiri halkının iradesi biliyorsunuz yerel seçimlerde gasp edilmişti. Daha sonra çeşitli oyunlarla belediyeyi ele geçirdiler ama o üç yıl boyunca yapılan hizmetler gelecekte nasıl bir hayat kuracağımızın da göstergesidir. Hepsini tek tek sayabilirim. Burada o dönemde Agiri Belediyesi Eş Başkanlığı yapan dostlarım, yoldaşlarım, belediye meclisi üyeleri ve halkımız büyük emek sarf etti. Hepsine bu emeklerinden dolayı bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Me digot Agirî ya me ye. Dê wisa bimîne, bila herkes vê baş bizanibe. Her zaman söylüyoruz, Türkiye zor bir dönemeçten geçiyor. Geçen yıldan beri tekrar tekrar vurguluyoruz. Bu yıl final yılıdır. 2023’ün en geç Haziran ayında seçimler yapılacak ve bu seçimler Türkiye tarihinin en önemli seçimi olacak. Biz de bunun farkındayız. Evet, seçimler siyasal mücadelenin önemli bir parçasıdır. Ama toplumsal mücadeleyi görmeden sadece seçimlere bakarak başarıya ulaşabileceğimizi elbette düşünmüyoruz. Lakin bu seçimler farklı, bu seçimler gerçekten de toplumsal mücadele ile siyasal mücadelenin en sıkı bir biçimde iç içe geçtiği bir dönemeçti. O nedenle her gün seçimleri konuşuyoruz."

TAKSİM PATLAMASI 

"Bu iktidar seçimlere giderken pek çok manevra yapacak" diyen Sancar sözlerine şöyle devam etti: "Bizler bunu aylardır dile getiriyoruz. Kaos planları da yapacaklardır. En azından bu iktidarın içindeki belirli odaklar, devletin içindeki belirli güçler kaos planlarıyla seçim sürecini ve siyaseti de dizayn etmeyi de mutlaka planlıyorlardır. Bunları mutlaka her seferinde bilmemiz ve görmemiz, yolumuzu yürürken buna tedbir almamız gerekiyor. Taksim’de geçen hafta bir bombalı saldırı gerçekleşti. Evet orada vahşi bir katliam yaşandı. 6 insanımız hayatını kaybetti, 81 insanımız yaralandı. 6’sının tedavisi devam ediyor. Öncelikle orada hayatını kaybeden bütün insanlara Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine halkımıza, başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Yaralıların da bir an önce sağlıklarına kavuşmasını diliyoruz. Bu tür olaylara yönelik tavrımız nettir, ikirciksizdir. Bizler bu saldırıyı ‘vahşet’ olarak tanımlıyoruz, insanlığa karşı suç olarak görüyoruz. Her zaman da tutumumuz böyle olmuştur, şimdi de böyledir, gelecekte de böyle olacaktır."

Sancar, İstiklal Caddesi'ndeki patlama için sözlerine şöyle devam etti: "Bu katliamdan kim fayda umuyorsa ona karşı mücadelede tavizsiz olacağız. Patlama olduğu andan itibaren bu iktidarın yaptıklarını hepimiz görüyoruz. Önce karartma uyguladılar, sansürü devreye soktular. İnternette bant daraltma yöntemiyle gerçeğin halka ulaşmasını engellemeye çalıştılar. Neden neyi gizlemeye çalışıyorsunuz. İlk anda patlamanın sebebi bilinmiyorken, gizlemeye çalıştılar. Sonra da ortalığı bulandırmak için sürekli yeni senaryolar ortaya attılar. Biz bu yöntemi de tanıyoruz. Bütün bu yapılanlar suçluluk telaşının birer delilidir. Evet, en başta İçişleri Bakanı demeyeceğim, suç işleri bakanının ortalığı bulandırma çabası, bir suçlunun telaşı bir hesap verme paniğinin yansımasıdır. Neden bu kadar karanlık yaratıyorsun?  neden bu kadar çarpıtma yöntemine başvuruyorsunuz? Çünkü halklar da görüyor, Türkiye toplumu görüyor, burada karanlık hesaplar var. Bu hesaplar, bu iktidarın içindeki güçlerle bağlantılıdır. Biz bu vahşi saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiğinin araştırılmasında ısrarcı ve takipçisi olacağız."

'KARA PROPAGANDAYA KİMSEYİ İNANDIRAMIYORLAR'

Sancar şöyle devam etti: "HDP’de suçlama kampanyası başlattılar, kara propaganda başını aldı gidiyor. Ama buna kimseyi inandıramıyorlar. Çünkü sürekli yalan üzerine yalan söylüyorlar. Bizler bu ülkede bu karanlık oyunların hangi merkezlerde ve kimler eliyle gerçekleştirildiğini Suruç’tan, Diyarbakır mitingimize yapılan saldırılardan Ankara Gar Katliamı’ndan Reyhanlı’dan biliyoruz. Örnekler çoktur, bunun temelinde yatan politikalar da bellidir. Bu iktidar savaş politikalarıyla, hem Kürt sorununda çözümsüzlüğü derinleştiriyor, hem de başta Suriye olmak üzere bölgede kaosu derinleştiriyor. İdlip’te, Efrin’de neler olduğunu, neler planlandığını, neler yapıldığını hepimiz görüyoruz. İşte bu savaş politikaları, bu ülkeye acıyı yaşatmaktan başka bir sonuç doğurmuyor. Canlarımız gidiyor, kaynaklarımız buraya yatırılarak heba ediliyor."