Mısır’da, aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii’nin de bulunduğu 683 kişi hakkında daha idam kararı verildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Minya Ceza Mahkemesi,  "şiddete teşvik ve karakollara saldırı" iddiasıyla yargılanan darbe karşıtı 683  kişi hakkında ilk kararını açıkladı. Aralarında İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı  Bedii’nin de bulunduğu darbe karşıtı 683 kişi hakkında daha idam kararı veren mahkeme dosyayı müftüye sevketti.

Mahkeme, 683 kişi hakkında verilen idam hükmüne ilişkin kararın 21 Haziran’da sanıkların yüzüne okunmasına karar verdi.

491 İDAM CEZASI MÜEBBETE ÇEVRİLDİ

Aynı mahkeme daha önce haklarında idam cezası verdiği 528 kişi  hakkındaki dosyayı da karara bağladı. Sanıklardan 37 kişi hakkında verilen idam kararını onaylayan mahkeme, 491 kişinin cezasını ise müebbet hapse çevirdi. Söz konusu davada alınan kararların temyiz yolunun açık olduğu ifade edildi.

Mısır yasalarına göre, idam dosyaları mahkeme kararının ardından müftüye gidiyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra karar tekrar mahkemeye gönderiliyor ve burada sonuca bağlanıyor.

BÜYÜK YANKI UYANDIRMIŞTI

Mısır'da aralarında Müslüman Kardeşler üyelerinin de bulunduğu yüzlerce kişiye idam cezası verilmesi tüm dünyada yankı uyandırmış, Türkiye'de de karara karşı protesto gösterileri düzenlenmişti. (Posta)