Gebze Cezaevi’nde tutuklu bulunan Miraz bebeğin annesi Gülüstan Diken Akbaba, Ayşe Öğretmen’in altı aylık bebeğiyle cezaevine girmesine tepki gösterdi.

Uğur Şahin'in Birgün'de yer alan haberine göre Gebze Cezaevi’nde tutuklu bulunan Miraz bebeğin annesi Gülüstan Diken Akbaba bir mektup kaleme aldı.

Akbaba, “704 Deran Bebek” başlıklı mektubunda, Ayşe Öğretmen’in altı aylık bebeğiyle cezaevine girmesine tepki gösterdi.

Akbaba, “Deran Bebek böylesi güzel bahar günlerinde, bahara inat bir kararla annesinin kucağımda girdi, cezaevine. Şimdi o da cezaevinde annesiyle birlikte kalan 704 çocuktan/bebekten biri. Böylesi bir karara hüküm vererek bebeklerimizden bile akıl almaz bir ödleklikle korktuklarını bir kez daha tescillediler. Çünkü o bebekler ‘Çocuklar ölmesin, özgür günlere, yarınlara büyüsün’ diyen kadınların yarınları… Elbette korkmalılar ve korkmakta haklılar” ifadelerini kullandı.

“Toprağı görmemize yaklaşık iki yıl var” diyen Gülüstan Diken Akbaba, mektubuna şöyle devam etti:

“Bulunduğumuz Gebze Cezaevi’nde saksıda çiçek yetiştiriyormuş arkadaşlarımız. OHAL’le birlikte toprağı, tası, saksıları sürmüşler cezaevinden. Miraz’ı toprağın içinde oynarken, çiçekleri toplarken göremediğim günlere ‘ah’ çekiyorum. Birlikte toprak sefası çekeceğimiz günlerin başlangıcı, o güne daha var. Cezaevinde daha sade, basit hayaller kurmayı da başarıyor insan. Miraz’ı çamura bulanmış, eli, yüzü, gözü toprak içinde, yüzünce muzip bir zafer ifadesiyle hayal ediyorum. Miraz büyüyor, Miraz hep büyüyor… Anne ve babasının ortak gözleminden çok daha başka bir yerde, başka âlemlerden birinde… Evet, başka âlemlerdir cezaevleri…”