Birleşik Krallık'ta (BK) bir kumsala vuran ölü denizanası, uzmanları şaşırttı. Bir doğa fotoğrafçısının görüntülediği yarı saydam canlının içinde bütün halde bir balık yer alıyordu.

Latince ismi Chrysaora hysoscella olan ve pusula denizanası diye bilinen canlı, BK'nin kuzey kıyısında yer alan Padstow kasabasında kıyıya vurdu.

Fotoğrafçı Ian Watkin, sıradışı manzarayı sabah saatlerinde köpeğini gezdirdiği sırada keşfettiğini söyledi. Watkin, "Her gün görebileceğiniz bir şey değil" diye konuştu.

Denizanasının saydam karnında görülen balığın yavru olduğu ama türünün tespit edilemediği aktarıldı.

Uzmanlar, yavru balıkların normalde yırtıcılardan korunmak için denizanalarının dokunaçlarının arasına saklandğını ifade ediyor.

Ancak kapana kısılan bu yavru balığın dokunaçlara takılarak öldüğü ve korunmak için yaklaştığı denizanasına yem olduğu düşünülüyor. Buna göre denizanası kıyıya vurmasaydı yavru balığı yavaş yavaş sindirecekti.

Zira denizanalarının dokunaçları, zehirli ve ipliğe benzer yapılarla dolu hücrelerden oluşuyor. Bu hücreler de avlarını zehirleyerek beslenmelerini sağlıyor.

BK'nin Cornwall bölgesinden sorumlu yaban hayatı kurumu Cornwall Wildlife Trust, konuyla ilgili açıklamasında "Genellikle denizanası, yırtıcılardan korunmak için dokunaçları arasında saklanan yavru balıklar için sığınaktır" ifadelerine yer verdi:

Ne yazık ki bu balık zehirlenmiş ve pusula denizanası için öğle yemeği olmuş gibi görünüyor.

Pusula denizanasının çapı yaklaşık 30 santimetreye ulaşabiliyor. Küçük balıklar ve yengeçler ve diğer denizanalarıyla beslenen bu canlılar genellikle mayıs ve ekim arasında BK sularında görülüyor.

Kaynak: Independent Türkçe