Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin ardından Türkiye’ye yardım sağlayan ilk ülkelerden olan Yunanistan’ın başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Türk ve Yunan halkları arasında dostluk vardır. Siyasi farklarımız olabilir ancak günün sonunda Türk halkıyla kavga edecek bir şeyimiz yok” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin ardından CNN televizyonuna konuştu.

Yunanistan’ın deprem gibi afetlerle mücadelede tecrübesi olduğunu belirten Miçotakis, kritik zamanlarda zamanın önemli olduğunu belirterek Türkiye’ye olabilecek en hızlı şekilde ekipleri gönderdiklerini söyledi.

Aylardır süren diplomatik gerilimin ardından depremlerle ilgili Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı konuşma sorulan Miçotakis, kriz zamanlarında Yunanistan ve Türkiye’nin komşu olduğu ve birbirine yardım etmesi gerektiği gerçeğinin altını çizdi.

Yeşil Sol Parti ve HDP seçim bildirgesini açıkladı Yeşil Sol Parti ve HDP seçim bildirgesini açıkladı

Miçotakis, geçmiş depremlerde iki ülkenin de birbirine yardım ettiğini hatırlattı.

Miçotakis sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye ile aramızdaki anlaşmazlıkları bir yana bırakıp, deprem nedeniyle birlikte çalışmak zamanı. Türk ve Yunan halkları arasında dostluk vardır. Siyasi farklarımız olabilir ancak günün sonunda Türk halkıyla kavga edecek bir şeyimiz yok.”