Uluslararası Selanik Fuarı'nda düzenlenen yıllık basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Türkiye ile çıkarlarımız aynı doğrultuda olmasına rağmen aramızda büyük görüş ayrılıkları var. Uluslararası hukukun nasıl uygulandığı konusunda son derece farklı görüşlerdeyiz" dedi.

Ege adalarının silahsızlandırılması konusunda Türkiye ile yaşanan gerginliğe değinen Miçotakis, "Türkiye ile her zaman görüşmekten yanayım, gereksiz gerginliklere fırsat vermemeliyiz" şeklinde konuştu. Miçotakis, "Sınırlarımızı nasıl koruyacağımızı kimse ile müzakere edecek halimiz yok" diye de ekledi.

BBC Türkçe'deki habere göre gazetecilerin "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Savunma Bakanı Hulusi Akar son zamanlarda Yunanistan'a yönelik sert açıklamalar yapıyor. Adaların silahsızlandırılması gerektiğinden söz ediyorlar" şeklindeki sorusuna Mitsotakis "Gerginlik yaratacak retorik söylemleri bir kenara bırakıyorum. Türkiye ile her zaman görüşmekten yanayım. Gereksiz gerginliklere fırsat vermemeliyiz, bunu bir bakıma 2021 de başardık" yanıtını verdi.

'MÜZAKERE EDECEK HALİMİZ YOK'

Miçotakis, adaların silahlandırılması ile ilgili şunları söyledi: "Egemenlik haklarımızı savunacak gücümüz var. Sınırlarımızı nasıl koruyacağımızı ve kendi savunmamızı nasıl yapacağımızı kimse ile müzakere edecek halimiz yok."

Sığınmacılar konusunda Türkiye ile işbirliği yapılması yönünde bir görüşbirliğine vardıklarını kaydeden Miçotakis "Denizlerde birçok sığınmacının hayatını kurtardık. Ancak insan ticareti yapan şebekeleri kırmaya ve çökertmekte kararlıyım" dedi.
Miçotakis, "Adalara geçişlerde geçen yıllara oranla yüzde 90 azalma kaydedildi. Sığınmacılar bilmeli ki, 1-2 bin dolar ödeyerek Yunanistan'a gelemeyeceklerdir. Bunu önceden anlamaları için gerekli mücadeleyi vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.
Avrupa Birliği'nin (AB) göçmen politikasını belirlemesi gerektiğine dikkati çeken Miçotakis, Türkiye'ye yardım etmenin yanı sıra "bazı Avrupa ülkelerinin, sınırlarını tamamen mühürleyerek bütün yükü tek başına Yunanistan'a bırakmasının kabul edilecek bir durum olmadığını" söyledi.

'ERDOĞAN İLE PROGRAMLARIMIZ UYMUYOR'

Miçotakis, New York'ta 21 Eylül'de düzenlenecek BM genel kurul toplantısında Erdoğan ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna ise " Sayın Erdoğan ile programlı bir görüşmemiz yok. Programlarımız uymuyor" yanıtını verdi.

'İKİ BÜYÜK YANLIŞ YAPTIM'

Miçotakis, 2020 'in Ağustos ayında Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginliği "en zor anları" olarak niteledi. İkinci zor anlarını ise bu yılın Ağustos ayında çıkan orman yangınları süresinde yaşadığını" belirtti.
Yunanistan Başbakanı bir soru üzerine iktidara geldiği 2019'dan bu yana iki büyük yanlış yaptığını kabul etti. Miçotakis hatalı olduğu konuları "pandeminin ilk dönemlerinde topyekün kapanmakta geç kalınması; orman yangınlarında önceden daha fazla önlem alınmaması" şeklinde sıraladı.