20 bin Ermeni vatandaşın yaşadığı Bakırköy'de MHP, belediye meclis üyesi listesinde Ermeni kökenli 2 kişiyi kontenjan aday olarak gösterdi.

BAKIRKÖY'DE 20 BİN ERMENİ SEÇMEN VAR

30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin İstanbul'da en renkli geçeceği yer Bakırköy olacak. Mecliste grubu bulunan bütün partilerin ilçede yaklaşık 20 bin seçmeni bulunan Ermeni cemaatinden adayları var. Ermeni adayların arasında en çok dikkat çekenler ise MHP'nin Bakırköy Belediye Meclis Üyesi listesinin başında kontenjan adayı olarak yer alan Nerses Yeramyan ile 5. sıradaki Elmas Giragos.

"MİLLİYETÇİ OLSAYDIM MÜSLÜMAN HANIMLA EVLENMEZDİM"

Vatan'a konuşan MHP'nin liste başı ismi 65 yaşındaki diş doktoru Nerses Yeramyan adaylığını şöyle değerlendirdi: "İlk eşim bir hakim, ikinci eşim Gülhan da bir albay kızı. İki eşimden 3 çocuğum var. Bu memlekette yaşıyorsak milliyetçi olmamız gerekir. Eğer değilsek burada işimiz yok. Üniversitedeyken milliyetçi derneklerde üyelik yaptım. MHP biraz kuvvetlensin belki devletimize bir faydamız olur. Bence din ve mezhep ile milliyetçilik ayrı şeyler. Milliyetçi olmasaydım Müslüman hanımla evlenmezdim."

TÜRKEŞ DE ADAY GÖSTERMİŞTİ

MHP 2009 seçimlerinde yine Bakırköy'den Haço Keleş'i belediye meclisine, 1973'te ise Alpaslan Türkeş'e yakın isimlerden Levon Panos Dabağyan'ı milletvekili adayı olarak göstermişti.

Nerses Yeramyan geçmişe değil geleceğe bakmak gerektiğini savunuyor: "Annem Rum. Rumca'yı da Ermenice gibi iyi konuşurum. Yunanistan'a gittiğimde Türkiye'yi savunurum. Bizden önce de Ermeni adaylar oldu. Almanya'da Türklerden milletvekilleri ve bakan var. Zamanında bazı kötü şeyler olmuş. Geriye bakmak icap etmiyor. Kavgada yumruk sayılmaz. Geçmişle uğraşırsak geriye gideriz. Çevreden gelen olumsuz tepkiler beni hiç ilgilendirmiyor."

TÜM PARTİLER ERMENİ CEMAATİNİN OYUNA TALİP

Bakırköy'ün CHP listesinde 3'üncü sırada Yeşilköy Ermeni Okulu'ndan Yetişenler Derneği Eski Başkanı Arev Cebeci'yle, 22'nci sırada Margarit Dikme var.

AKP'nin adaylarından Levon Noray Özant 2'nci, Antranik Şirinoğlu 7'nci ve Antranik Diktaş 15'inci sırada.

HDP’DEN EŞBAKAN ADAYI

HDP’nin Ermeni adayı Nıvart Bakırcıoğlu ise meclis üyeliği yanı sıra eşbaşkan adayı. HDP bütün belediyerlerde bir kadın ve bir erkekten oluşan eşbaşkanlık sistemini uygumayı hedefliyor.

HDP Bakırköy Belediye Eş Başkan adayı Nıvart Bakırcıoğlu, “Barış içinde ve eşit olarak yaşamak çok önemli. Bu nedenle HDP’nin bakış açısı cazip geldi. Bütün halklara hitap edebilen bir dili var. Ben de kendi kimliğimle orada olabiliyorum. Söz ve itiraz hakkımız var” diyor.