MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in yakınlarının kurduğu Alparslan Türkeş Vakfı'na alternatif olarak 'Türkiye Alparslan Türkeş Siyaset Akademisi' adıyla alternatif bir vakıf kuracaklarını açıkladı.

Alparslan Türkeş Vakfı'nın, Alparslan Türkeş'in doğum günü nedeniyle Ankara'da düzenlediği etkinliği bir grup ülkücü basmıştı. Anmada çıkan arbedede yaralananlar olmuş ve polisin ülkücüleri engellemediği ileri sürülmüştü.

Semih Yalçın yaptığı yazılı açıklamada Türkeş ailesinin içinde bulunduğu vakfın 'maksatlı çevrelerce' istismar edildiğini savunarak yeni bir vakıf için harekete geçtiklerini duyurdu.

Duvar'ın aktardığına göre, Semih Yalçın'ın açıklaması şöyle:

"Kurucu Liderimiz Başbuğ Alparslan Türkeş tarafından MHP ve Ülkücü Hareket’e bırakılan manevi ve siyasi mirasın; vakıf görünümlü bir çatı altında örgütlenen maksatlı çevrelerce istismar gayretlerinin artması üzerine, partimizce harekete geçilmiştir.

Başbuğumuzun manevi mirasını korumak, adını, davasını ve bizlere emanet ettiği Türklük ülküsünü gerçek varisleri ve sahipleri olarak kıyamete kadar yaşatmak maksadıyla kendisinin adını taşıyan bir vakfın kurulması kararlaştırılmıştır.

TÜRKİYE ALPARSLAN TÜRKEŞ SİYASET AKADEMİSİ VAKFI adını taşıyacak vakfın kuruluş çalışmaları başlatılmış olup en kısa zamanda tamamlanacaktır.

Vakfın kısa adı TATSAV olacaktır.

TATSAV faaliyete geçtikten sonra Alparslan Türkeş’i ve onun banisi olduğu Ülkücü Hareketi bundan böyle hiç kimse istismar edemeyecektir.

Bunu yapan ailesi de olsa; Alparslan Türkeş adının ve geride bıraktığı kutlu mirasın sinsi amaçlar için kullanmasına müsaade edilmeyecektir.

Böylece; MHP’nin birlik ve bütünlüğünü bozmayı, Ülkücü Hareketin tarihî misyonunu engellemeyi, camiamızda ikilik çıkarmayı hedef alan entrikaların döndürülmesi çabalarına son verilmiş olacaktır.

Merhum Alparslan Türkeş’in gerçek ailesi, MHP camiası ve Ülkücü Harekettir.

Milliyetçi-Ülkücü Hareket’te kan bağı değil; can ve inanç bağı, aidiyet hissi ve bilinci esastır.

Alparslan Türkeş’in gerçek evlatları onun yolundan hiç ayrılmamış  MHP camiasının mensupları ve Ülkücülerdir.

CHP’li Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a ve Kripto Abla rolünü üstlenmiş Heval Meral’e hizmet eder hâle gelen mevcut vakfı, hiçbir Ülkücü kabullenemez.

Mansur Yavaş vasıtasıyla CHP’nin siyaset değirmenine su taşıyan ve İP Müdiresi Meral Akşener’in kirli emellerine alet olan bir vakfı istemiyoruz.

MHP camiası ve Ülkücü Hareket olarak, entrika müstahsili mevcut vakfı tanımıyoruz."