MetroPOLL Araştırma’nın verilerine göre ‘kararsızlar’ dağıtıldıktan sonra ‘millet ittifakı’nın oyu yüzde 40,2, ‘cumhur ittifakı’nın oyuysa 38,1 olarak ölçüldü.

‘Erken seçim’ tartışmaları hız kesmeden devam ederken, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisinin gelecek seçimlerde ‘cumhur ittifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olduğunu ilan etmiş, seçimle ilgili tam tarih vermeyerek “2023’te yapılacak” demişti. Muhalefetse kasımda bir erken seçim ihtimalinden bahsediyor.

Son dönemki anketlerdeyse cumhur ittifakının iki ortağı AKP ve MHP’deki oy kaybı hayli dikkat çekiyor.

Anket, şirketin Twitter hesabı üzerinden yayınlandı.

Buna göre ‘kararsızlar’ (‘Kararsızım’, protesto oy, cevap yok) dağıtıldıktan sonra AKP yüzde 32,8, CHP yüzde 23,6, İYİ Parti yüzde 16,6, HDP yüzde 12,5, MHP yüzde 5,3, Zafer Partisi yüzde 2,2, Saadet Partisi yüzde 1,7, DEVA Partisi yüzde 1,6, Gelecek Partisi yüzde 0,8 olarak ölçüldü.

Katılımcılara “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz” diye sorulan araştırmada ‘kararsızlar’ yüzde 16,1 çıktı. Anketi Twitter hesabından yorumlayan şirketin kurucusu Özer Sencar’ın aktardığına göre bu son yılların en düşük seviyesi.

Kararsız seçmen, seçimin kritik aktörlerinden. Sencar, daha önce “Kararsızların tavrı seçimi ciddi seviyede etkileyebilir. AKP ve MHP kökenli kararsızlara dikkat. Geri gitme eğilimleri yüksek. Kritik bilgiler ayrıntıda gizlidir” demişti.

Ankette kararsızlara mevcut partilerden birini tercih etmeleri istendiğinde sonuçlar ilk verilere hemen hemen paralel olarak ölçüldü.