MetroPOLL, 'Türkiye'nin Nabzı Temmuz 2021' araştırmasından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın görev onayıyla ilgili olan kısmını yayınladı.

Ankette "Genel olarak düşündüğünüzde Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?" sorusu soruldu.

'Evet onaylıyorum' diyenlerin oranı yüzde 48.1, 'Hayır onaylamıyorum' diyenlerin oranı yüzde 47 olarak hesaplandı. Yüzde 4.9. 'Fikrim yok/Cevap yok' şıkkını işaretledi.

Araştırmaya katılanların oy verdikleri partilere göre dağılımına bakıldığında ise ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Haziran ayında yapılan araştırmada Erdoğan'a görev onayı veren AK Partili seçmenin oranı yüzde 89 idi. Temmuz'da bu oran yüzde 81.3'e düştü. Yine haziran ayında Erdoğan'ın görev yapış tarzını onaylamayanların oranı yüzde 8.9 idi. Temmuz'da ise bu oran yüzde 16.8'e yükseldi. Yani Erdoğan kendi tabanından yaklaşık 8 puan kaybetti.

Erdoğan buna karşılık Cumhur İttifakı'nın diğer ortağı MHP tabanından ise yüksek oranda destek aldı. Haziran ayındaki araştırmada Erdoğan'ın görev yapış tarzını onaylayan MHP'lilerin oranı yüzde 53.1 idi. Temmuz ayında bu oran yüzde 76.8'e yükseldi. Yine haziran ayında Erdoğan'ın tarzına hayır diyen MHP'lilerin oranı yüzde 45.7 olarak hesaplanmıştı. Temmuzda bu oran yüzde 23.2'ye düştü. Erdoğan MHP'den aldığı onayı yüzde 23 civarında artırmış oldu.

Araştırmada öne çıkan bir başka sonuç da HDP'li seçmenden Erdoğan'a yönelen destek oldu. Haziran ayında 'Erdoğan'ın görev yapış tarzını onaylıyorum' diyen HDP'li seçmenlerin oranı yüzde 12.4 çıkmıştı. Temmuz araştırmasında bu oran yüzde 32.9 olarak hesaplandı. Haziranda 'Hayır onaylamıyorum diyen HDP'lilerin oranı ise yüzde 87.6'dan yüzde 63.8'e geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı'na katılmaları için çaba harcadığı Saadet Partisi'nden de görev onayı için desteğini artırmayı başardı. Haziran'da yüzde 31.6 oranında 'Erdoğan'ın görev yapış tarzını onaylıyorum' diyen Saadet seçmeni temmuzdaki araştırmada yüzde 68.4 oranında 'Evet onaylıyorum' dedi.

İYİ Partili seçmen haziranda yüzde 9.9 oranında 'Erdoğan'ın görev yapış tarzını onaylıyorum' derken, temmuzda yüzde 23 oranında 'evet onaylıyorum' yanıtını verdi. CHP'de ise haziranda yüzde 11.9 olan 'evet onaylıyorum' yanıtı temmuzda yüzde 4'e geriledi.