Erbil'den Mersin’e gelen aile, bozkurt işaretleri yapıp Kürtlere küfürler savuran ırkçı bir grubun taşlı ve coplu saldırısına uğradı. Saldırı ile ilgili 3 kişi gözaltına alındı, 2’si tutuklandı.

Mersin Valiliği, olayın trafik kazası olduğunu belirtirken “tamamen adli bir olay” diyerek ırkçılık yönünün bulunmadığını savundu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) başkenti Erbil’den (Erbil) Mersin'e gelen Muştaq Mahmood Kareem ile ailesi, dün öğlen saatlerinde Bozyazı ilçesine bağlı Gözsüzce Sırtlan mevkiinde 3 kişinin ırkçı saldırısına uğradı. Saldırıda Kerim ile bir aile bireyi hafif yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Anamur Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Kafasından aldığı darbe nedeniyle ağır yaralanan Kareem'in durumunun iyi olduğu belirtildi ve bugün taburcu edildi.

Aileye saldıran M.F.O., M.B. ve S.O.’nun gözaltına alındı. Saldırganlar, emniyet ifadelerinde, trafik kazası nedeniyle kavga ettiklerini savundu.

Jandarmadaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan M.F.O. ve M.B, çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı, S.O. ise adli kontrol şartıyla salıverildi.

KAREEM SALDRIGANLARDAN ŞİKAYETÇİ OLDU

Saldırıya uğrayan Muştaq Mahmood Kareem, taburcu oldu. Kareem jandarmaya verdiği ifadede olayı anlatarak, saldırganlardan şikayetçi olduğunu belirtti.

Mezopotamya Ajansı'ının ulaştığı Kareem'in ifadesinde, olay anına ilişkin şunlar aktarıldı:

"13.05.2021 günü saat 00.30 sıralarında Irak/Erbil'de bulunan evimden ailem ile birlikte çıkış yaptım. Aynı gün sabaha karşı saat 05.00 sıralarında Habur Sınır Kapısı'nda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne aile ile birlikte giriş yaptık. Buraya gelmekte ki amacım ile Antalya ili Alanya ilçesinde bayram tatilini geçirmekti. Mersin ili Bozyazı ilçesi Gözsüzce Mahallesi Sırtlan mevkiinden geçtiğimiz esnada keskin bir viraja girdik, o esnada 01 YG 428 plakalı Honda Cıvıc marka siyah renk araç ile benim sevk ve idaremde olan 575799 ERB plakalı Jeep Grand Cherokee marka modelli aracım ile çarpıştık. Bunun üzerine hem onlar hem de ben araçlardan indik. Benim araçtan inme amacım sadece oluşan hasara bakmaktı. 01 YG 428 plakalı araçtan inen şahıslardan birinin söylediklerinden anlayabildiğim kadarıyla, ‘Burası Anadolu toprağı burası Türkiye, sen bizim topraklarımızda ne yaptığını sanıyorsun' dediğini anladım. Şahısların diğer söylediklerini anlamadım. Bu cümleyi bana söyleyenin adını bilmiyorum; ama uzun boylu sakallı ve zayıf bir kişiydi. Hatta bana ilk saldıran kişi bu cümleyi bana söyleyen kişi idi. Bana saldırı başladığı esnada eşim ve 3 çocuğum aracın içinde oturuyorlardı. Toplamda bana 3 erkek şahıs saldırdı. Bu şahıslar bana saldırdığı esnada ben İngilizce konuşarak, 'Siz 3 kişisiniz ben tek kişiyim, sizin adaletiniz bu kadar mı?' dedim. Bu sırada eşim ve oğlum araya girmek için araçtan indi. Saldırganlardan birinin oğluma doğru koştuğunu gördüm. Fakat darp edip etmediğini görmedim. Yaşanan bu olay üzerine eşim yoldan geçen araçları durdurup, yardım istemeye başladı. O anları çok az hatırlıyorum. Kavga esnasında başıma taş ile darbe aldıktan sonra beni uçurumdan atmaya çalıştılar. İttiler fakat ben bariyerlerden tutundum. Bu esnada beni darp etmeye devam ettiler. Kafa taşla vuran kişide zayıf ve uzun boylu olan kişi idi. Bundan sonra bayılmışım sanırım. Çünkü başka bir şey hatırlamıyorum. Gözlerimi açtığımda hastanedeydim. Maddi olarak cep telefonum kayıp. Başka bir eşyam kayıp değildir. Meydana gelen olay ile ilgili olarak bana saldıran ve canıma kast eden aracıma zarar veren ayrıca ırkçılık yaparak bana saldıran bu 3 kişiden şikayetçi ve davacıyım."

SİLİFKE BAŞSAVCILIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırıya ilişkin yayımlanan haber ve paylaşımlar nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Mersin il sınırlarında 13 Mayıs 2021 tarihinde meydana gelen çift taraflı trafik kazası sonrası taraflar arası yaşanan tartışmada Irak vatandaşı M.M.K.'nin şüpheliler F.O., M.B. ve S.O. tarafından darp edilmesi ile ilgili mülhakatımız Anamur Cumhuriyet Başsavcılığınca derhal soruşturma işlemlerine başlanılarak şüpheliler gözaltına alınmıştır. M.M.K'nin alınan doktor raporunda vücudunda kemik kırığı bulunduğu, hayati tehlikesinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Şüphelilerin Anamur Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade alma işlemleri devam etmekte olup soruşturma işlemleri titizlikle yürütülmektedir" denildi.

BOZKURT İŞARETİ YAPIP KÜRTLERE KÜFÜRLER SAVURDULAR

Görgü tanığı olan ve olaya müdahale eden Cihan Kutluk, basına verdiği demeçte şunları belirtmişti:

"Adama ve 12-13 yaşlarındaki erkek çocuğuna taşlarla saldırdılar. Adam bariyerlere doğru savrularak bayıldı. Adamı uçurumdan atmaya çalıştılar. Yol verme kavgası olarak yansıtılabilir ama gerçekte öyle değildi. Bozkurt işareti yapıp Kürtlere küfür edince ırkçı bir saldırı olduğunu anladım. 5 dakika boyunca Kürtlere küfürler savurdular. Adamı alarak cipine bindirdim ve jandarma noktasına ulaştırdım. Sonra da ambulansı çağırarak hastaneye ulaştırdık.”

UÇURUMA DOĞRU ATMAYA ÇALIŞTILAR

Kutluk, olayın ardından Tekeli Jandarma Karakolu’na giderek ifade verdi. Kutluk'un Jandarma Karakolu’nda verdiği ifadesi şöyle:

"13.05.2021 günü saat 16.00 sıralarında kendime ait aracım ile Adana ilinden cenazem olması dolayısıyla Antalya’ya seyahat etmekteydim. Mersin ili Bozyazı ilçesine bağlı Gözsüzce Mahallesi Sırtlan mevkiine geldiğim anda virajlı yollarda trafiğin durduğunu gördüm. Neden durduğunu anlamak için araçtan indim esnada yabancı plakalı beyaz bir jipin en önde durduğunu ve birkaç kişinin kavga ettiğini gördüm. Kavgayı ayırmak maksadı ile yanlarına gittiğimde 01 YG 428 plakalı siyah Honda Civic marka aracın beyaz jipin önünde durduğunu ve siyah araçtan inen 3 şahsın beyaz jipin sürücüsünü ailesinin yanında öldüresiye dövdüklerini gördüm. Aralamaya çalışsak da başarılı olamadık. Beyaz jipin sahibi olan yabancı şahsı, eşini ve çocuklarını da tartakladıklarını gördüm. 01 YG 428 plakalı siyah araçta yolcu olarak bulunan isminin sonradan Mehmet Fatih Oflaz olduğunu öğrendiğim şahsın eline büyükçe bir taş alarak beyaz jipin sürücüsünün kafasına ve yüzüne 4 kere vurdu. İlk vuruşlarında şahıs dengesini kaybederek yol kenarında bulunan bariyerlere doğru devrildi. Bariyerlerden uçuruma doğru atmaya çalıştılar. Son vuruşunda şahıs bayılarak yere yığıldı. Yerde baygın olarak yattığı halde vurmaya devam ettiler. Şahsın ağzından, burnunda ve kafasından sürekli kan geliyordu. Daha sonra çevredekilerin 'Öldü yeter' diye bağırmalarından sonra şahsı yerde baygın bir şekilde bırakarak araçlarına doğru yöneldiler."

GÖRGÜ TANIKLARINA ÖLÜM TEHDİDİ

"Araca binecekleri esnada Mehmet Fatih Oflaz isimli şahıs geriye doğru geriye dönerek, 'Bu olaya şahit edeni ileride bekliyor olacağım ve öldüreceğim. Kim bu olaya şahitlik yaparsa... Size burayı dar edeceğim. ... Kürtleri' diye tehditler savurdu. Daha sonra baygın şahsı kendi çabalarımla kendi araçlarına bindirerek Tekeli Jandarma Karakolu'na yakın olan Aytemiz isimli petrole getirdim ve jandarmayı ekiplerine haber verdim. Olay yerini ve anı kendime ait telefonla çekmiş olduğum videoyu kendi rızam ve isteğim doğrultusunda tahkikata eklenmek üzere Tekeli Jandarma Karakolu Komutanlığı ekiplerine teslim ediyorum."

MERSİN BAROSU: IRKÇI SALDIRININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Federe Kürdistan Bölgesi'nin başkenti Hewlêr’den Mersin'e gelen Muştaq Mahmood Kareem ile ailesinin 3 kişinin ırkçı saldırısına uğramasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada saldırganların aileye yönelik nefret söylemleri ve hakaretlerde bulunduğunun tanık beyanları ile doğrulandığını belirtildi. Kürt ailenin ırkçı fiili ve sözlü saldırıya uğramasının hukuken ve vicdanen asla kabul edemeyecek bir durum olduğuna değinilen açıklamada, Mersin Barosu’nun olayla ilgili haberi aldıkları andan itibaren, süreci Diyarbakır Barosu ile birlikte yakinen takip ettiği kaydedilerek, "Şüphelilerin adliyeye sevkleri yapılmış olup, Anamur Cumhuriyet Başsavcılığı'nca müessir olay etkin bir şekilde soruşturulmaktadır. Saldırıya uğrayan Iraklı şahıs saldırı sonrası Anamur Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak müşahede altında tutulmuştur. Aldığımız son bilgiye göre saldırıya uğrayan kişinin sağlık durumu iyi olup hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu dönemde ülkemizde Irkçılığa asla geçit verilmemelidir. Bu hastalıklı zihniyete son vermek için ırkçı saldırganların adalet önünde hak ettiği cezaya çarptırılması gerekmektedir. Çünkü ırkçılık insanlık suçudur. Olayın ciddi şekilde takip edilmesi soruşturması ve ırkçılık boyutu ile ele alınması hususunda olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz" denildi.

VALİLİK: TAMAMEN ADLİ BİR OLAYDIR

Valilikten olayla ilgili yapılan açıklamada, olayın hasarlı trafik kazasından sonra yaşandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Olay trafik kazası nedeniyle yaşanmış olup bazı sosyal medya hesaplarında çarpıtılarak yapılan paylaşımlar asılsızdır, tamamen adli bir olaydır. Olayla ilgili olarak 3 şüpheli gözaltına alınmış olup adli süreç devam etmektedir. Irak vatandaşı M.M.K. Anamur Devlet Hastanesinde tamamlanan tedavinin ardından taburcu edilmiştir. Büyük bir üzüntü duyduğumuz olayda yaralanan Iraklı şahıs ve ailesi, ilçemizde bizim misafirimizdir."