HDP, polisin bir milletvekiline mermi çekirdeği attığını öne sürdü. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ise bunun teknik olarak mümkün olmadığını iddia etti.

HDP, resmi Twitter hesabından bir video paylaşarak, polislerden birinin HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş'e mermi çekirdeği attığını öne sürdü.

Özgüneş de basın açıklamasından sonra elindeki bir cismi polislere göstererek "Sizden doğru geldi. Helal olsun size! Bir vekil olarak söyleyeyim... Sizin feriştahınız gelse bizi korkutamaz" dedi.

HDP'nin paylaşımı üzerine yazılı açıklama yayınlayan EGM, olayın 29 Ekim'de Cizre Belediyesi'ne kayyum görevlendirilmesinin yıldönümü nedeniyle partinin ilçe binası önünde düzenlenen basın açıklaması sırasında meydana geldiğini dile getirdi.

'CİSİM BİZE TESLİM EDİLMEDİ'

Olaya ilişkin görseller (aşağıda) paylaşan EGM, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"HDP Cizre İlçe Başkanı Mesut Nart'ın bir cismi yerden alarak, HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş'e verdiği görülmüştür. Gerekli incelemelerin yapılabilmesi amacıyla cismin teslim edilmesi istenmesine rağmen ısrarla teslim edilmemiştir. Basın açıklamasına ilişkin görseller incelendiğinde; bahse konu cismin iddiaların aksine, bir personelimiz tarafından gruba atılmasının teknik olarak mümkün olmadığı gayet açıktır. Hasan Özgüneş'e isabet eden mermi çekirdeğinin, personelimiz tarafından atıldığını ileri sürmek fizik kurallarını tersine işletmek anlamına gelmektedir. Grubun arkasında bulunan personelimizin eliyle attığı varsayılan merminin yaklaşık 10 metre uzaklıkta, grubun önünde bulunan Hasan Özgüneş'in karın bölgesine isabet etmesinin ihtimal dışı olduğu açık ve nettir.

'YORGUN MERMİ OLABİLİR'

Özgüneş'in karnına gelen cismin yukarıdan düştüğü görülüyor. İncelemede, cismin tabanca mermi çekirdeği olduğu, mermi çekirdeği üzerindeki yiv setlerin düz çizgi şeklinde olması nedeniyle namlusu değiştirilmiş bir tabancadan atıldığı, mermi çekirdeğinin burun kısmındaki ezilmenin az ve yaklaşık 45 derece açı oluşturmasından dolayı yorgun mermi çekirdeği olduğu değerlendirilmektedir. Görseller üzerindeki inceleme, 'HDP Milletvekiline mermi çekirdeği attığı' dezenformasyonunun öznesi haline getirilmeye çalışılan personelimizin, kendisine ait çevik kuvvet kalkanı üzerinde bulunan şeffaf renkli jelatini kazıdıktan sonra sağ el başparmağı ile yere doğru attığını ortaya koymaktadır. Olayla ilgili başlatılan adli tahkikat da devam etmektedir.