Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkel, ''Şu anki koşullar altında Suudi Arabistan'a silah satışı yapılamaz'' dedi

Merkel'in açıklaması Almanya, İngiltere ve Fransa'nın yayınladığı ortak açıklamanın ardından geldi. Üç ülkenin hükümetleri adına yapılan ortak açıklamada, İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Kaşıkçı'ya "tam olarak ne olduğuna ilişkin açıklığa acil gereksinim" olduğuna işaret edilmişti.

Ayrıca, Suudi yetkililerin dile getirdiği "hipotezlerin" soruşturmadan çıkacak somut kanıtlarla desteklenmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Merkel ise, Kaşıkçı olayına ilişkin açıklamasında, "İlk olarak, bu eylemi en sert biçimde kınıyoruz. İkinci olarak, ne olduğunun açıklığa kavuşturulmasına acil ihtiyaç var. Herhangi bir açıklama yapılmış ve sorumluların hesap vermiş olmasından son derece uzağız... Silah ihracatına gelecek olursak, bu koşullar altında gerçekleşemez" dedi.

Merkel daha önce yaptığı açıklamada, Kaşıkçı cinayetini "dehşet verici" olarak tanımlamış olayın daha net bir biçimde aydınlatılması çağrısında bulunmuştu.

"Hâlâ hiçbir şeyin aydınlatılmadığını" söyleyen Merkel, aydınlatılması gereken noktaların netliğe kavuşturulması gerektiğini söylemişti.