SADAT’ın kurucusu ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin başkanı olduğu Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASSAM), kasım ayında Uluslararası ASSAM Birliği Modeli Kongresi düzenleyecek.

Cumhuriyet’ten Işık Kansu’nun haberine göre, ASSAM kongrede, “İslam Ülkeleri Konfederasyonu İçişleri Bakanlığı” kurmanın ilkelerini belirlemeyi hedeflediğini duyurdu.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV), Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER), İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) ve Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği (IUMS) katılımıyla gerçekleştirecek olan kongrede, “İslam Birliği için Ortak Asayiş ve Güvenlik Usul ve Esaslarının Tespiti” konusu, “Model ASRİKA (Asya-Afrika) Konfederasyonu Asayiş ve İç Güvenlik Organizasyonu” ana teması altında incelenecek.

BAŞDANIŞMANLIKTAN İSTİFA ETMİŞTİ

ASSAM, daha önce düzenlediği İslam Birliği Kongresi ile Asya ve Afrika kıtalarını kapsayan “ASRİKA İslam Devlet Birliği” kurulması gerektiğini açıklamış, bu birlik için bir de anayasa taslağı hazırlamıştı. “Başkanlık sistemi ile yönetileceği” belirtilen sözde anayasada, devletin başkentinin İstanbul, resmi dilinin ise Arapça olacağı kaydedilmişti. “Mehdi gelecek. Ortamı buna göre hazırlamalıyız” diyen ASSAM Başkanı Adnan Tanrıverdi, bu sözlerinden sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı’ndan istifa etmişti.