'Yerimi işgal etme' eylemine Yeni Şafak'tan ayrımcı öneri

Feminist kadınların 'yerimi işgal etme' eylemine ilginç öneri

'Yerimi işgal etme' eylemine Yeni Şafak'tan ayrımcı öneri

Hükümete yakın ve muhafazakâr Yeni Şafak gazetesi, ‘Bacaklarını topla‘ kampanyasına farklı bir bakış açısı getirdi.

Gazete, kampanyanın 2012′de Saadet Partisi’nin gündeme getirdiği ‘pembe metrobüs’ önerisini anımsattığını öne sürüp, “Şimdi ise kadınların bu çığlığı sadece ‘kadınlara özel pembe metrobüs’ değil, ‘kadınlara özel pembe toplu ulaşım’ araçları mı gelecek sorularını akıllara getiriyor” ifadesini kulandı.

Kampanyaya katılan kadınların böyle bir talebi olmamasına rağmen “Bacaklarını topla çığlığına ‘Pembe Metrobüs’ çaresi” başlığıyla verilen haberde şu iddia ortaya atıldı: “Toplu taşıma araçlarında erkeklerin oturma şekillerinden rahatsızlık duyan kadınların çığlığı artarken, 2012 yılında başlatılan ‘kadınlara özel pembe metrobüs’ kampanyalarının bu duruma çare olacak sorularını da akıllara getiriyor. Gözler şimdi İBB’ye çevrildi.”

Saadet Partisi, 2012′de ortaya attığı ‘Pembe Metrobüs‘ projesi için toplanan imzaları İBB Başkanı Kadir Topbaş’a göndermiş ancak tepkiler üzerine kampanya tarihe karışmıştı.

Twitter’da önceki gün başlatılan ‘Bacaklarını topla’ kampanyasında, #yerimiişgaletme ve #bacaklarınıtopla gibi etiketlerle erkeklerin toplu taşıma araçlarındaki rahatsız edici oturuş biçimlerinin fotoğrafları paylaşılıyor. 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2014, 21:24
YORUM EKLE