‘Tasmalarınızı ve hakaretlerinizi size bırakıyoruz’

Gazetecilere Özgürlük Platformu ‘Tanıklık Günleri’ne başladı…

‘Tasmalarınızı ve hakaretlerinizi size bırakıyoruz’

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun (GÖP), 100’ü aşkın tutuklu gazeteci için düzenlediği “Tanıklık Günleri" Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde başladı. 18 gün sürecek eylem boyunca her gün hapisteki 5 gazeteciye yöneltilen suçlamaların gazetecilik faaliyetiyle ilgili olduğu anlatılacak.

 

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan gazeteciler, "Hapisteki gazetecilere özgürlük" yazılı pankart açtı. Türkiye'de tutuklu bulunan gazetecilerin anlatılacağı ve 18 gün devam edecek tanıklık günlerinin ilkinde BirGün gazetesinden Zeynep Kuray, DİHA’dan Kenan Kırkaya, Atılım Gazetesi’nden Sedat Şenoğlu, Özgür Halk Dergisi’nden Sevcan Atak ve Ulusal Kanal’dan Turhan Özlü'nün gazetecilik faaliyetlerinin, iddianamelere “terör örgütü faaliyeti" olarak yansıdığını kaydetti.

 

ZİNCİRLERİMİZİ KIRMAK İÇİN MEYDANLARA ÇIKIYORUZ

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ercan İpekçi eylemde yaptığı konuşmada açılan davalar ve yaklaşık 10 bini bulan soruşturmayla birçok gazetecinin tutuklanma tehlikesi altında bulunduğunu ifade etti. İpekçi, “Biz gazeteciler baskı ve tehditlerle mesleğimizin gereklerini yerine getirmekten alıkonulmaya karşıyız. Tasmalarınızı ve hakaretlerinizi size bırakıyoruz. Bizler bugün zincirlerimizi kırmak, etrafımızdaki demir parmaklıkları kaldırmak için yeniden meydanlara çıkıyoruz" diye konuştu.

 

"GAZETECİLİK YARGILANIYOR, ADALET İSTİYORUZ!"

Türkiye’de 100’den fazla gazetecinin "silahlı terör örgütü üyesi, yöneticisi olmak", "örgüt propagandası" gibi suçlamalarla hapiste bulunuyor olması nedeniyle düzenlenen "Tanıklık Günleri"nde, iddianamelerde delil olarak sayılan, haberler, yazılar ve habercilik kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler sergilenecek. 

 

KCK soruşturması kapsamında tutuklanan gazetecilere, iddianamede yöneltilen bu gibi suçlamaların yanı sıra, savcının "normal gazeteci", "normal habercilik", "örgütsel habercilik" gibi kavramlar yaratmasını eleştiren gazetecilik meslek örgütleri, "Tanıklık Günleri" boyunca,  yargılanmakta olanın basın özgürlüğü ve gazetecilik faaliyeti olduğunu ortaya koyacak.

 

"Tanıklık Günleri"nin çağrı metninde şöyle dendi: "Gazetecilik mesleği yargılanıyor. Meslek onurumuz, haber yapma özgürlüğümüz ayaklar altına alınıyor. Biz bu adaletsizliğe tanığız! Gazetecilerin gazetecilik faaliyetlerinden dolayı hapiste olduklarına, aylar yıllar boyu mesnetsiz iddialarla özgürlüklerinden alıkonulduklarına tanığız! Adalet istiyoruz! Hapisteki bütün gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz! Basın ve ifade özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyoruz! Özel yetkili mahkemelerin, Terörle Mücadele Yasası’nın kaldırılmasını istiyoruz! Biz gazeteciler bu taleplerle 5 Haziran’dan itibaren her gün Çağlayan Adliyesi önünde olacağız ve bir kez daha haykıracağız: Özgür basın susturulamaz!"

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2012, 21:38
YORUM EKLE