Taraf: Oral Bey, sen kimin projesisin?

Oral Çalışlar’ın iddiasına yanıt…

Taraf: Oral Bey, sen kimin projesisin?

Taraf gazetesinin bir proje olduğunu iddia eden Oral Çalışlar’a Taraf’ın tepkisi dinmiyor. Gazetede Hüseyin Özay imzalı yazıda Çalışlar’a ‘Oral Bey, sen kimin projesisin?’ denildi ve eski defterlerinin açılacağının mesajı verildi. İşte o yazı:

ORAL BEY, SEN KİMİN PROJESİSİN?

Taraf’ın, “3 ay” genel yayın müdürlüğünü yürüten Radikal Gazetesi Yazarı Oral Çalışlar, Doğan Grubu’na ait CNN TÜRK televizyonunda, “Taraf’ın bir proje olduğunu ve ayda 1.5-2 milyon dolar zarar ettiğini” söyledi. Üç aylık dönemde gazeteyi daha çok “kafeteryadan yönetmeyi tercih eden” Çalışlar, bununla da yetinmedi ve “gazetenin sahiplerinin bu zararı karşılayacak herhangi bir işlerinin olmadığını, Taraf’ın birileri tarafından 7 yıldır finanse edildiğini iddia etti.

Taraf Gazetesi, 15 Şubat tarihli sayısında, Çalışlar ve “proje arkadaşlarına”, “Ne biliyorsanız açıklayın. Bildiklerinizi Taraf’ta yayınlamaya hazırız” çağrısında bulundu. Çalışlar ve arkadaşlarından bir yanıt gelmeyince, bari “projenin perde” arkasını biz anlatalım dedik:

Öncelikle, açıklamanın “ekonomik boyutundan” başlayalım... Üç aylık “müdürlük” döneminde, “maaşını almanın” dışında gazetenin ekonomik hiçbir işine karışmayan Çalışlar, gazetenin aylık 1.5-2 milyon dolar (yaklaşık 3-4 milyon lira) zarar ettiğini dolayısıyla, dışarıdan birilerinin kaynak aktardığını öne sürüyor. Tüm kamu kurumlarının, “inceleme” yapmak için sıraya girdiği gazeteye, dışarıdan “tek kuruş” kaynak aktarmanın mümkün olmadığını Çalışlar’ın bilmemesi mümkün mü? İmzalanan her evrakın bir nüshasının Maliye müfettişlerine gönderildiğini bilmiyor mu? 7 yıldır devam eden tüm incelemeden, gazetenin alnı ak olarak çıktığını ve en küçük bir açık bulunsaydı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bunu meydanlarda kullanıp kullanmayacağını, Çalışlar’ın iddialarına dayanak gösterdiği yazı işleri müdürleri bilmiyorlar mı?

Herkesten iyi biliyorlar... Ancak, “kendileri istifa edince” gazetenin kapanacağını zanneden Oral Bey ve arkadaşları, yeni bir “Taraf’ı yıpratma projesini” hayata geçirdiler. Bu proje de öncekiler gibi boşa çıkacak...

Kirli tezgâh ile Taraf’ı köşeye sıkıştırmak isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacak. Bu projenin fitilini ateşleyen Oral Çalışlar, sadece bu dönem değil kritik dönemlerde üstlendiği rollerle, devletin hücreleri tarafından iyi biliniyor...

KOZMİK ODADAKİ 67 DOSYA...

AKP’nin çözüm süreci için seçtiği “akil adamların” başında gelen Oral Çalışlar, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin en önemli mimarları arasında. Çalışlar, geçtiğimiz günlerde Kenan Evren’e darbe sonrasında yazdığı ve “12 Eylül’ü öven” mektubunun ardından, darbe öncesinde “kullanıldıklarını” anlatan itiraflarda bulundu. Örneğin, 28 Eylül 2013 tarihli “Aydınlık Geçmişim” başlıklı yazısında, “12 Eylül askeri darbesini hazırlayan ve iç çatışmayı kışkırtarak provokasyonlara başvuran Genelkurmay’a bağlı Özel Harp Dairesi’ne yönelik Aydınlık Gazetesi’nde teşhir edici yayınlar yaptık” ifadelerini kullandı.

Çalışlar’ın, kısmen itiraf ettiği “12 Eylül öncesindeki” dönemle ilgili bilgiler, Genelkurmay’ın kozmik odasında saklanıyor. Geçtiğimiz yıllarda karargâhta yapılan araştırmada, söz konusu dönemle ilgili bazı ipuçlarına ulaşıldı. Sızan bilgilere göre, askerî darbeden önce Özel Harp Dairesi, medya başta olmak üzere sivil toplum örgütlerini de ortamın hazırlanmasında kullandı. Bu kuruluşların ilk sırasında ise Aydınlık Gazetesi geliyor. O dönemde gazetenin başında Oral Çalışlar. Askeri istihbarat ile yakın ilişki içinde çalışan gazetenin, o dönemde birçok kişiyi hedef gösterdiği sık sık gündeme gelmiş ancak bu konuda somut bir bilgi ve belge bugüne kadar ortaya çıkmamıştı.

Devletin kozmik odasından çıkan bilgilere göre, Çalışlar’ın Aydınlık Gazetesi’nin başında bulunduğu dönemle ilgili olarak, 67 dosyanın bilgisine ulaşıldı. Yani gazetede hakkında yayın yapılmasının ardından tutuklanan veya öldürülen 67 can var... Bu sayı tespit edilebilen dosyaları kapsıyor. Aslında bu dönemde Aydınlık tarafından askeri istihbaratın yönlendirilmesi ile hedef gösterilen kişi sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

EVREN YARGILANDI, SIRA SİVİL AYAKTA...

12 Eylül askerî darbesinin paşaları, “kör topal” da olsa yargı önüne çıkarıldı. Darbenin sivil ayaklarına niye dokunulmadı? Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının bile altında “darbe” arayan hükümet, 12 Eylül askerî darbesinin sivil ayağının “aydınlığa” çıkarılması için niye bir adım atmadı? Kamuoyu tüm bu soruların yanıtlarını bekliyor...

YANDAŞ MEDYA YENİ RANT KAPISI

YANDAŞ medya, Başbakan Erdoğan’ın danışmanlarının ardından bazı genel müdürlerin de, yeni iş kapısı haline geldi. Türkiye’nin önde gelen kurumlarından birisinin genel müdürünün, yine hükümete yakınlığı ile bilinen ve son dönemde cemaat aleyhine yaptığı yayınlarla dikkat çeken gazetede köşe yazarlığı yaptığı ortaya çıktı. Müstear isim kullanan genel müdürün kimliği ise, yazılarını kamu kurumunun resmî internet sitesi üzerinden göndermesi üzerine deşifre oldu. Yapılan araştırmada, genel müdürün yazı başına 300 lira telif aldığı da öğrenildi.

Yarın: Oral Çalışlar’ın, Kenan Evren’e yazdığı mektubun ayrıntılarını sizlerle paylaşacağız...

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2014, 14:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER