Takvim Gazetesi 82 Halep manşetiyle çıktı

“AKP hükümetinin hayali” olarak değerlendiriliyor

Takvim Gazetesi 82 Halep manşetiyle çıktı

"Havuz medyası" olarak adlandırılan AKP yanlısı yayınlardan Takvim Gazetesi bugün kışkırtıcı bir manşetle çıktı. "TR 82 HALEP" manşetiyle çıkan gazete "Suriye'nin kuzeyinde "Tampon Bölge" oluşturulacak. Halep'i de kapsayan alanın kontrolü, tamamen Türkiye'ye ait olacak" yazdı.

Takvim, Türkiye’nin dış politika yalnızlığını ve sıkışmışlığını arttıracağı düşünülen bu manşetini ismini vermediği “İngiliz basını” ve "ABD medyası“na dayandırdı. Ancak Takvim’in dayanak gösterdiği haberlerin başka hiçbir haber sitesinde yer almayışı bu haberin “AKP hükümetinin hayali” olarak masa başında üretildiğini düşündürdü. İşte o haber:

Takvim’den aynen alınmıştır:


İncirlik mutabakatı sonrası ABD medyası "Ortadoğu'nun yeni haritasını Obama ve Erdoğan çizecek" diye yazdı. İngiliz basını bu iddiayı somutlaştırdı: Fırat'ın batısından Akdeniz'e kadar uzanan topraklar, Türkiye'nin yeni vilayeti olacak...

Türkiye ile ABD İncirlik konusunda mutabakata varırken, anlaşmanın gizliliğini koruması bölgede gerçekleşmesi muhtemel birçok senaryoyu da beraberinde getirdi. ABD medyası, İncirlik mutabakatı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama'yı ziyaretiyle ilgili Ortadoğu'nun yeniden şekilleneceğini yazdı.

HALEP-AFŞİN -CERABLUS-İDLİB

ABD medyasının ortak görüşü "PKK ve DAEŞ'e büyük operasyonlar yapılacak. Esad'ın gitmesi için Washington artık daha aktif rol alacak. Bölgenin geleceği ve yeni haritalar Erdoğan-Obama görüşmesinde planlanacak" yorumunu yaptı. Bu gelişmenin ardından ABD, YPG içinde savaşan ajanlarını bölgeden çekerken, YPG'nin de bölgedeki etkinliğinin sona ereceğinin sinyalleri verildi. 'Halep koridoru' olarak adlandırılan, Fırat'ın batısındaki güvenlikli bölge içindeki DAEŞ unsurlarının ise neredeyse tamamen temizlendiği bildirildi.

Tüm bu gelişmeler İngiltere'yi çileden çıkarırken İngiliz medyası, anlaşmanın sonunda Fırat'ın batısında kalan bölgenin tamamen Türkiye'ye verileceğini iddia etti. İngiliz medyası konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi: "Geçen haftaki İncirlik anlaşmasının ardından yeni adımlar atıldı. Türkiye'nin DAEŞ ve PKK'ya büyük operasyonları, bölgede yeni bir havaya yol açtı. Bu işler nihayete erdiğinde Türkiye-Suriye sınırının Fırat Nehri'nin batısında kalan kesimi Türkiye'nin olacak."

İngiliz medyasının artık bir Türk vilayeti olacağını iddia ettiği alan ise Cerablus ve Afrin'in güneyinde Halep ile Idlib'i kapsıyor, Hatay'ın güneyinden Lazkiye'ye kadar iniyor. Bu arada ABD medyası dün de, İncirlik mutabakatı ile ilgili olarak bahsi geçen güvenlikli bölge içinde hiçbir Kürt unsuru bulunmayacağını yazdı. (Takvim)

SOSYAL MEDYA DALGA GEÇİYOR

Takvim'in bu haberi sosyal medyada ise alay konusu oldu. İşte bazı yorumlar:

- Kızınca çok aptal oluyorsun yandaş medya :)

- Bugünkü Takvim gazetesi "82 Halep" manşetiyle çıkmış. "Sömürgeci misin" diye sorarlar adama. "Bunca şeyden sonra, hâlâ mı?" diye de eklerler

- Aptal, sen daha ordaki türbene sahip çıkamamışsın, baskı maliyeti devletten olunca atıp tutuyorsun...

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2015, 12:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
okan
okan - 3 yıl Önce

İşte türk milletinin verdiği vergi ler boyle saçma sapan
Manşet veren zat lara veriliyor ne eşek türküm diyene
Mutlu değil esek

Furkan
Furkan @okan - 3 yıl Önce

sana da gidiyor işte ne yaparsın vergi bu ota da gider b*ka da