Show TV'ye 'bonzaiyi özendirme' cezası

RTÜK cezayı kesti

Show TV'ye 'bonzaiyi özendirme' cezası

Show TV'deki "Gülben" adlı kuşak programda Pau adlı Balkan müziği sanatçısının bonzai maddesini özendirici ifadaelerin yer aldığı, "Elimde patladı bonzai" adlı şarkıyı seslendirdiğini tespit eden Yeşilay, RTÜK'e 22 Ağustos'ta şikayet etti.

Durumu inceleyen RTÜK, şarkının özendirici olduğuna kanaat getirerek programı yayınlayan Show TV'ye 120 bin TL'lik ceza kesti.

Yeşilay, RTÜK'e başvurarak Show TV'deki, "Gülben" adlı kuşak programda, Pau adlı Balkan müziği sanatçısına ait bonzai maddesini normalleştirici ve özendirici ifadelerin yer aldığı şarkı yayınlandığını ve bu görüntülerin birçok video paylaşım sitesi üzerinden paylaşıma sunulduğunu kaydetti.

Yeşilay, RTÜK'e gönderdiği şikayette, "Çocuklar ve gençler için çok büyük bir tehlike olan sentetik uyurucu bonzai maddesinin görüntüsü, kokucu ve kolay içimi nedeniyle, 'doğal bitki' algısı yaratarak çeşitli iletişim kanallarıyla promosyonu yapılmaktadır. Televizyonun başta gençler olmak üzere tüm toplum üzerindeki yoğun etkisi dikkate alındığın TV kanallarının bu alandaki sorumlu yayıncılığı daha fazla önem kazanmaktadır. Suç olarak değerlendirilmesi gereken sözkonusu durum hakkında TV kanallarının gerekli hassasiyet göstermesi ve tedbirleri alması, sosyal medya üzerinden hala yayınlanmakta olan bu görüntüler nedeniyle bahsi geçen kanala gerekli olan yaptırımların uygulanmasını arz ederiz" ifadelerine yer verdi.

Bu şikayet üzerine Show TV'deki sözkonusu yayını inceleyen RTÜK uzmanları, bir rapor hazırladı. Raporda Show TV'deki yayının RTÜK mevzuatının, "alkol, tütün ürünleri ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı madde kullanımı bir kumar oynamayı özendirici nitelikte olamaz" hükmünü ihlal ettiği tespiti yapıldı. RTÜK, uzmanların hazırladığı bu rapor doğrultusunda Show TV'ye oy birliği ile 120 bin TL'lik ceza kesti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2014, 15:39

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER