RTÜK'ten Show TV'ye 'eşcinselliği teşvik' cezası

Shakira ve Rihanna'nın klibini yayınlayan kanala homofobik ceza...

RTÜK'ten Show TV'ye 'eşcinselliği teşvik' cezası

RTÜK, "Can't Remember To For You" adlı şarkının klibinde yer alan Shakira ve Rihanna'nın, sırtını-kalçasını duvara sürtmesi görüntüsünü "olumsuz görüntüler" olarak niteledi ve "eşcinselliği teşvik ettiği" gerekçesiyle de Show Tv'ye para cezası verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) son toplantısında Shakira ve Rihanna'nın, "Can't Remember To For You" adlı klibine ilişkin raporunda, Show Tv'nin tekrar tekrar bu klibi yayınladığını söyleyerek, şu ifadelere yer verdi:

"Klipte, Shakira bir yatağın içerisinde ellerini sık sık bacaklarının arasına götürmekte, iki kadın sanatçı aynı yatağın içerisinde, vücutlarının yarısı açık biçimde, son derece açık saçık giysilerle ve ritmik hareketlerle kıvrılmaktadır. Shakkira ve Rihanna sırtını-kalçasını duvara sürterek olumsuz görüntüler veriyor."

"EŞCİNSELLİK TEŞVİK EDİYOR"

Raporda, "Bogota'da bir meclis üyesinin Shakira'nın lezbiyenliği teşvik edici klibiyle Kolombiya ve Latin Amerika gençliğinin ahlaki karakterini yaraladığına" ilişkin sözlerine de  yer verildi. Raporda, "Söz konusu klipte eşcinselliği çağrıştıran görüntülerin olduğu mülahaza edilmiş olup, bu durumun doğuştan gelen bir şey olmadığı, aksine model olma yaklaşımıyla ortaya çıkabileceğine ilişkin çeşitli görüşler de mevcuttur" denildi.

"DEFALARCA EKRANA GELDİ"

Raporda, "İncelenen klibin çocuk ve gençlerin ekran başında olduğu saatlerde yayınlandığı(defalarca ekrana geldi) ve olumsuz unsur içerdiği, yine bu izleyici kitlelerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar verecek türde olduğu, eşcinselliği çağrıştıran ve yanlış mesaj içeren unsurları barındırdığı düşünülmüştür" denildi.

Üst Kurul, Show Tv'ye ocak ayı reklam gelirinin yüzde 1'i kadar para cezası verdi. (Haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 08:46

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER