RTÜK’ten prezervatif reklamına ceza

Üst kurul reklamın 'gençler için özendirici' olacağı görüşüne vardı

RTÜK’ten prezervatif reklamına ceza

RTÜK, NTV Spor kanalına prezervatif reklamı yayımladığı için ceza kesti.

Reklamın çocuk ve gençlerin izleme saatlerinde yani 'korumalı saatlerde' yayınlandığını belirleyen Üst Kurul, 'cinsel içerikli ürün tanıtımlarının, çocuklarda merak uyandırdığı, küçük yaştakilere açıklanmasında bazı zorluklar yaşanabileceği, gençler için özendirici olduğunu' değerlendirdi.

Kanala verilen ceza oyçokluğu ile alındı.

Cumhuriyet'in aktardığına göre, kararda, "Cinsel içerikli ürün tanıtımlarının, çocuklarda merak uyandırdığı; gençler için özendirici olduğu, bu tanıtımların saat 24.00'den sonra yapılması gerektiği düşünülmektedir" ifadeleri yer aldı.

Kararda, "Bilindiği gibi küçük yaştaki izleyiciler ekranda gördükleri özellikle de reklamlarda gördükleri ürünleri merak etmektedir. Bu ürünün yetişkinlere yönelik olması nedeniyle, küçük yaştakilere açıklanmasında bazı zorluklar yaşanabileceği düşünülmektedir. Dolayısıyla sadece yetişkinlerin özel yaşamında kullanabilecekleri ürünlere yönelik reklamların, çocukların ekran başında bulunamayacakları düşünülen korumalı saatler dışındaki zaman dilimlerinde yayımlanmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. Oysa yayın kuruluşu, prezervatif reklamını korumalı saatler içerisinde yayımlamış, küçük yaştaki izleyicilerin zarar görebileceklerini gözardı etmiştir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 19:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER