RTÜK’ten Kanal D’ye 'çocuklar ölmesin' cezası

Beyaz Show programının canlı yayınında ‘’çocuklar ölmesin’’ diyen Ayşe Öğretmen sebebiyle Kanal D’ye büyük bir para cezası verildi

RTÜK’ten Kanal D’ye 'çocuklar ölmesin' cezası
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Beyaz Show’a Diyarbakır’dan canlı bağlanarak, “çocuklar ölmesin” diyen öğretmen Ayşe Çelik’in sözlerini “terör propagandası” saydı. Kanal D’ye rekor bir ceza kesti. 

AKP ve MHP’li üyelerin kararıyla verilen cezaya göre Kanal D, o ay aldığı reklam gelirlerinin yüzde 2’sini ceza olarak ödeyecek. Bu rakamın da yaklaşık 900 bin lira olacağı öğrenildi.

Sözcü Gazetesi’nden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, Kanal D’nin yüksek oranda ceza almasına neden olan RTÜK raporunda tartışma yaratacak ifadelere yer verildi. “Programa katılan konuğun terör örgütünün kullandığı lisanı kullanmak suretiyle” ifadelerine yer veren raporda, şunlar dile getirildi:

“Devletin terör örgütüne yönelik yürüttüğü askeri operasyonları masum insanların ölümüne sebep olan eylemler şeklinde ifade ettiği kanaatine varılmış olup, konuğun kullandığı söylemin, terör örgütünün faaliyetlerini meşru gösterme amacı taşıdığı izlenimi oluşmaktadır.”

BEYAZIT ÖZTÜRK DE SUÇLANDI

Programın sunucusu Beyazıt Öztürk de suçlanarak, “Program sunucusu hiç müdahalede bulunmadığı gibi, programa telefonla bağlanan Ayşe Çelik isimli şahsı alkışlattırarak kişinin yaptığı açıklamaları desteklemiştir” denildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 14:57

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER