RTÜK'ten 'Başbakan'a küfürü tahmin etmeliydi' cezası

Bir televizyon kanalına, 'Küfür geleceği tahmin edilmeliydi' gerekçesiyle ceza verildi...

RTÜK'ten 'Başbakan'a küfürü tahmin etmeliydi' cezası

RTÜK, canlı yayında bir vatandaşın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözlerini 'küfür' olarak nitelendirdi ve TV kanalına, "Küfür geleceği tahmin edilmeliydi" gerekçesiyle ceza verdi.

Gazeteport’un edindiği bilgiye göre, RTÜK toplantısında, İstanbul’da yerel yayın yapan Barış TV adlı kanalda, 1 Haziran günü canlı yayınlanan, Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin, haber programı ele alındı.

Yayın sırasında ekrana çıkan bir kişinin, ‘’Bu Tayyip var ya bu Tayyip, bir hafta cezaevinde yattı, kendi oğlunu özel uçakla Amerika'ya gönderdi. Bu kadar vatandaşa su sıkıyor, Suriyelileri kendine oy için buraya getirdi. Tinerci baliciler anarşist olmuş da, esrarcı hapçılar anarşist olmuş da, sen mi biliyon lan‘’ sözleri değerlendirildi.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı, bu konudaki raporunda, toplumsal olaylardaki canlı yayınlarda, ihlal yaratacak davranışlarda bulunma olasılığının göz önüne alınması gerektiğini belirtti.

Raporda ‘’Bu kişinin sözlerinden, konuşmanın sonunun nasıl geleceği mesleki tecrübelerden tahmin edilmeliydi’’ denildi. RTÜK de, Barış TV’ye "Dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımı" nedeniyle uyarı cezası verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2013, 22:04
YORUM EKLE